Teatr Baj na Litwie ze spektaklem „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”

|

W październiku Teatr Baj, najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce, będzie realizował projekt „Ślady – kontynuacja”, w ramach którego odwiedzi Litwę ze spektaklem „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Przegląd Bałtycki objął projekt patronatem medialnym.

Twórcy spektaklu, dzięki różnym środkom teatralnym: grze aktorów, multimediom, lalkom, przedmiotom, muzyce, zabierają widzów w podróż w czasie i przestrzeni. Przenoszą ich w lata czterdzieste ubiegłego wieku, do mrocznego okresu II wojny światowej. Droga prowadzi z Polski do Meksyku przez Rosję, Persję i Indie. Niektóre z odwiedzanych miejsc są przerażające, inne niezwykłe. Bohaterowie spektaklu to rodzeństwo – Irena i Jurek, którzy mają zaledwie 10 i 13 lata. Wojna sprawia, że tracą ojczyznę i rodzinę. Udaje im się przetrwać i – mimo trudnych doświadczeń – zachować siłę ducha i chęć życia.

Spektakl „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reżyserii Ewy Piotrowskiej pokazywany będzie na Litwie w ramach projektu „Ślady-kontynuacja”. Nazwa projektu odnosi się do fabuły przedstawienia, na którą składa się opowieść o odysei Polaków deportowanych z kraju po sowieckiej inwazji na Polskę. Teatr odwiedzi sąsiadów, by pokazać ślady polskiej historii oraz by zostawić ślad polskiego współczesnego teatru lalkowego. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2018 roku, kiedy przedstawienie zostało zaprezentowane w teatrach lalkowych na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech.

Spektakle z tłumaczeniem na język litewski odbędą się:

  • 7 października 2019, o godz. 10:00 i 12:30 w Państwowym Teatrze Lalek w Kownie,
  • 9 października 2019, o godz. 10:00 i 14:00 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Spektakl „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”, poza projektem, w Polsce obejrzeć będzie można na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury w Warszawie przy ul. Głębockiej 66 w dniach 16, 17, 18 października 2019 r. o godz. 10:00 i 19 października 2019 r. o godz. 11.00.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!