Tęcza polarna / Polar Rainbow

|

Praca łotewsko-brytyjskiego artysty Kristapsa Ancānsa ma na celu budowanie świadomości na temat globalnych społeczności LGBTQIA+ i praw człowieka. Stworzona przez artystę podwójna tęcza rozciąga się od bieguna północnego do południowego, a dostępna jest w rozszerzonej rzeczywistości. Od 1 lipca 2022 roku Polar Rainbow można zobaczyć nad Warszawą.

Tęcza widoczna jest najlepiej z południka warszawskiego leżącego na placu Teatralnym. Kuratorką projektu jest Corina L. Apostol (Tallinn Art Hall). Ekspozycja potrwa do 1 września 2022.

Polarna Tęcza zainspirowana została odkryciem, że tęcze nie istnieją na biegunie północnym i południowym. Wirtualna instalacja Kristapsa Ancānsa jest również nawiązaniem do „Bałtyckiego Łańcucha Wolności” z 1989 roku, kiedy na znak chęci odłączenia swoich państw od Związku Radzieckiego około dwóch milionów ludzi z Estonii, Łotwy i Litwy podało sobie ręce i połączyło ramiona, tworząc ludzki łańcuch. Ta potężna pokojowa demonstracja polityczna miała długość 600 km i połączyła wszystkie trzy nadbałtyckie we wspólnym geście.

Przeczytaj także:  Bałtycki łańcuch. Protest Litwinów, Łotyszy i Estończyków w 50. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow

„Polar Rainbow” krąży po całym świecie, przekraczając granice i interweniując w regionach, w których prawa człowieka są zagrożone. W każdym z miast prezentowana jest przez dwa miesiące. Można ją zobaczyć za pomocą aplikacji „Polar Rainbow” zaprojektowanej na smartfony, a następnie opublikować „cyfrową pocztówkę”, używając hashtagu #PolarRainbow. 1 czerwca 2022 roku we współpracy z Times Square Arts w Nowym Jorku Polar Rainbow stała się częścią Miesiąca Dumy. Praca realizowana jest w wielu lokalizacjach na świecie: w Norwegii, Finlandii, Szwecji, Łotwie, Litwie, Rosji i Słowacji, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii, Serbii, Kosowie, Macedonii Północnej, Grecji, Albanii, Libii, Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej, Kongo, Angoli, Namibii, Botswanie i Republice Południowej Afryki.

Kristaps Ancāns i kuratorka Polar Rainbow Corina L. Apostol zaprosili organizacje wspierające LGBTQIA+ wzdłuż południka 21E do podzielenia się doświadczeniami ze swoimi społecznościami. Są wśród nich: Biblioteka Azyl (PL), Homokomando (PL), Longyearbyen Pride (NO), Magyar LMBT Szövetség – Węgierski Związek LGBT (HU), Mozaīka (LV), Nacionalinė LGBT* teisių organizacija / Lithuanian Gay League (LT), Positive Voice (GR), Pride Shelter Trust (SA), Rainbow School (GR)

Od 1 lipca do 1 września 2022 roku Polar Rainbow jest widoczna w Warszawie za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji Polar Rainbow opracowanej przez Kristapsa Ancānsa w ścisłej współpracy z Platvorm, studiem wizualizacji danych z siedzibą w Tallinnie.

Użytkownicy aplikacji mogą robić zdjęcia tęczy i wysyłać spersonalizowane „cyfrowe pocztówki”, używając hashtagu #PolarRainbow. Praca najlepiej widoczna jest dla tych, którzy uruchomią aplikację na Placu Teatralnym w Warszawie, gdzie znajduje się zabytkowa kolumna będąca geodezyjnym stanowiskiem pomiarowym z 1872 roku zwyczajowo nazywana Południkiem Warszawskim, ale zobaczyć ją można także w promieniu 40 km.

„Polar Rainbow” jest produkowana we współpracy z Tallinn Art Hall, Programem Kreatywna Europa Unii Europejskiej oraz Fundacją Łotewskiej Państwowej Stolicy Kultury. Realizacja w Warszawie we współpracy z Fundacją Bęc Zmiana.

Kristaps Ancāns (ur. Līvāni, Łotwa) – artysta, pisarz i pedagog, którego praktyka obejmuje instalacje, rzeźbę, język i ruchome obrazy. Ancāns bada zamieszanie w relacjach między ludźmi, naturą i maszynami. Wystawiał i wykładał na całym świecie, w tym Times Square Arts, Publiek Park/S.M.A.K Museum, domobaal, Łotewskiej Operze Narodowej, Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Rydze, Art Station Dubulti, Careva Contemporary, Code Art Fair, Tate Exchange/Tate Modern, Museum of London, Royal Academy of Arts London, Hyde Park-Londyn, Central Saint Martins/UAL, PEER, Five Years, Shoreditch Library, Derby Museum and Art Gallery, Vienna Contemporary, Estonian Academy of Arts, Tallinn Art Hall, Setouchi Triennale i Tokyo University of the Arts. Mieszka między Rygą na Łotwie i Londynem w Wielkiej Brytanii.

Dr Corina L. Apostol (ur. Constanța, Rumunia) – kuratorka Tallinn Art Hall, członkini komitetu sterującego międzynarodowego projektu badawczego opartego na praktyce Beyond Matter (2019–2023), kuratorka Pawilonu Estońskiego na 59. Biennale w Wenecji (2022). Obecnie jest gościnnym wykładowcą na POST – studiach magisterskich na Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wcześniej była Mellon Fellow w Creative Time, gdzie współredagowała Making Another World Possible: 10 Creative Time Summits, 10 Global Issues, 100 Art Projects (Routledge, 2019) oraz współkuratorowała Creative Time Summit On Archipelagoes and Other Imaginaries (2018) w Miami. Mieszka między Tallinnem w Estonii a Rygą na Łotwie.

Więcej informacji oraz linki do pobrania aplikacji na stronie Fundacji Bęc Zmiania.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!