Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie z Efraimem Zuroffem i Rūtą Vanagaitė, autorami książki “Nasi. Podróżując z wrogiem”

30 stycznia 2017 godz. 18:00-20:00 CET

Darmowy

W żadnym innym kraju masowe egzekucje Żydów przez nazistów nie były dokonywane na taką skalę, jak na Litwie. W ich wyniku zamordowano ponad 90 procent z przeszło 200 tysięcy litewskich Żydów. Niemcom aktywnego wsparcia udzielali kolaboranci ze specjalnej litewskiej formacji wojskowej, kierowanej przez Hauptscharfuehrera SS Martina Weissa.

Autorzy książki – Efraim Zuroff i Rūta Vanagaitė – opisują swoją podróż po Litwie w poszukiwaniu żyjących świadków masowych egzekucji na ludności żydowskiej w latach 1941–1944. Ich relacja przeradza się w historię o zabójcach i zabitych. O Litwinach i Żydach. O tym, co się stało przed 75 laty na litewskiej ziemi, na której wciąż jest bardzo dużo antysemityzmu.

W spotkaniu wezmą udział autorzy książki oraz Zbigniew Gluza – redaktor naczelny kwartalnika “Karta”, którego najnowszy numer 89, zestawiając zapisy źródłowe, opowiada o zbrodni w podwileńskich Ponarach (1941–44) i litewskiej współodpowiedzialności za nią.

Spotkanie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2005 r. Dzień ten przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau i upamiętnia miliony Żydów i innych mniejszości zgładzonych podczas drugiej wojny światowej.

Szczegóły

Data:
30 stycznia 2017
Czas:
18:00-20:00 CET
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:

Organizatorzy

Muzeum Żydów Polskich Polin
Ośrodek KARTA
Wydawnictwo Czarna Owca

Miejsce

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
Mordechaja Anielewicza 6
Warszawa, Mazowieckie 00-157 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48224710300
Strona internetowa:
http://www.polin.pl