Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Występ z okazji Dnia Świętej Łucji w CH Plac Unii

1 grudnia 2017 godz. 12:30-13:00 CET

Ambasada Szwecji oraz Plac Unii City Shopping serdecznie zapraszają na minikoncert z okazji Dnia Świętej Łucji w wykonaniu szwedzkiego chóru młodzieżowego Young Cathedral Voices z Katedry w Uppsali pod dyrekcją Margarety Raab.

Dzień Świętej Łucji to jedna z najważniejszych i najbardziej nastrojowych tradycji szwedzkich. 13 grudnia w Szwecji orszak Świętej Łucji można spotkać w wielu miejscach – w szkołach, biurach, szpitalach, na dworcach czy właśnie w centrach handlowych.

Postanowiliśmy przenieść tę szwedzką tradycję na polski grunt.

W piątek 1 grudnia o godz. 12:30 zapraszamy wszystkich na minikoncert z okazji Dnia Świętej Łucji, który odbędzie się w centralnej części centrum handlowego Plac Unii City Shopping. 

Wstęp wolny.

Więcej o tradycji Świętej Łucji:

Łucja w koronie z płonącymi świecami prowadzi swój ubrany na biało orszak, rozświetlając nordycką zimę. Jednym ze źródeł tradycji Dnia Świętej Łucji mógł być popularny przesąd. Według podań ludowych noc z 12 na 13 grudnia była pełna niebezpieczeństw – zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, działały też ponadnaturalne moce. Światło świec miało odegnać te lęki. Według innych źródeł tradycja wywodzi się z włoskich Syrakuz i od tamtejszej Świętej Łucji, której imię w języku łacińskim oznacza światło. Dla spragnionych słońca ludzi północy dzień jej śmierci stał się symbolem światła. Orszakowi Świętej Łucji towarzyszą przysmaki w postaci pierniczków, szafranowych bułeczek i grzanego wina z bakaliami. 

Chór Young Cathedral Voices wystąpi jeszcze tego samego dnia, tj. 1 grudnia o godz. 19:00, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy przy Pl. Małachowskiego 1 w Warszawie. Wstęp wolny za okazaniem wejściówek – do odbioru przed koncertem.

Szczegóły

Data:
1 grudnia 2017
Czas:
12:30-13:00 CET
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://web.facebook.com/events/322555064890486/

Organizator

Ambasada Królestwa Szwecji

Miejsce

Plac Unii
Puławska 2
Warszawa, Mazowieckie 02-566 Polska
+ Google Map