Osiem tygodni po wyborach Estonia ma nowy rząd. Chociaż zwyciężyła Partia Reform i przewidywano, że na czele nowego rządu stanie Kaja Kallas, skuteczniejszy w budowaniu koalicji okazał się dotychczasowy premier i przewodniczący Partii Centrum Jüri Ratas.
W środę prezydent Kersti Kaljulaid przyjęła w pałacu w Kadriorgu przewodniczących trzech ugrupowań nowej koalicji – Jüriego Ratasa z Partii Centrum, Marta Helme z Konserwatywnej Partii Ludowej (EKRE) i Helira-Valdora Seedera z Ojczyzny oraz nowych i byłych ministrów. Zanim prezydent oficjalnie mianowała nowych ministrów na stanowiska, wzięła udział w konferencji prasowej z przewodniczącymi wymienionych partii.
Nowy rząd będzie mógł liczyć na 56 deputowanych w 101-osobowym Riigikogu. Większość składa się z 25 deputowanych Partii Centrum, 19 EKRE i 12 Ojczyzny. Nowy rząd, z powodu pominięcia zwycięskiej Partii Reform i włączenia do rozmów nacjonalistycznej EKRE rodził się budząc kontrowersje. Chociaż w procesie negocjacji koalicyjnych wiele kontrowersyjnych propozycji EKRE zostało pominiętych, to przewiduje się, że nowy gabinet będzie mierzył się z krytyką a utrzymanie rządu będzie wymagało od Ratasa wiele wysiłku. Prezydent Kaljulaid zaapelowała w środę o sto dni spokoju.
Chociaż dużą uwagę na świecie wzbudziła powyborcza perspektywa objęcia stanowiska premiera przez Kaję Kallas, która byłaby wówczas pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii kraju, ostatecznie w rządzie Jüriego Ratasa kobiety objęły zaledwie 2 z 15 stanowisk.
Skład nowego rządu:
- Premier – Jüri Ratas (Partia Centrum)
- Minister Edukacji – Mailis Reps (Partia Centrum)
- Minister Gospodarki i Infrastruktury – Taavi Aas (Partia Centrum)
- Minister Spraw Regionalnych – Jaak Aab (Partia Centrum)
- Minister Spraw Społecznych – Tanel Kiik (Partia Centrum)
- Minister Spraw Wewnętrznych – Mart Helme (Konserwatywna Partia Ludowa)
- Minister Finansów – Martin Helme (Konserwatywna Partia Ludowa)
- Minister Rolnictwa – Mart Järvik (Konserwatywna Partia Ludowa)
- Minister Środowiska – Rene Kokk (Konserwatywna Partia Ludowa)
- Minister Handlu Zagranicznego i IT – Marti Kuusik (Konserwatywna Partia Ludowa)
- Minister Obrony – Jüri Luik (Ojczyzna)
- Minister Sprawiedliwości – Raivo Aeg (Ojczyzna)
- Minister Spraw Zagranicznych – Urmas Reinsalu (Ojczyzna)
- Minister ds. Demografii – Riina Solman (Ojczyzna)
- Minister Kultury – Tõnis Lukas (Ojczyzna)
Ministrowie złożą ślubowanie w Riigikogu 29 kwietnia, wtedy nowy rząd rozpocznie pracę.
Wkrótce na łamach Przeglądu Bałtyckiego ukaże się dłuższy artykuł przybliżający nowy estoński rząd i przewidywane zmiany w polityce krajowej.
Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.