Litewskie akcenty na 8. Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius we Wrocławiu

|

W dniach 15–21 maja we Wrocławiu odbędzie się 8. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Oprócz ogłoszenia nominacji do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2023 w kategorii Debiut oraz Książka roku odbędzie się wiele spotkań i dyskusji na tematy literackie. Wśród nich aż dwa związane z literaturą litewską.

We wtorek 16 maja o godzinie 18:00 planowane jest spotkanie pod tytułem „osobista pustka/mano niekas” z litewską poetką Aušrą Kaziliūnaitė oraz tłumaczką jej poezji, Pauliną Ciucką. Aušra Kaziliūnaitė jest autorką kilku tomów wierszy. Debiutowała w 2007 roku tomikiem Pirmoji lietuviška knyga (pol. „Pierwsza książka litewska”). W 2016 roku otrzymała Nagrodę im. Jurgi Ivanauskaitė. W Polsce ukazał się jej zbiór wierszy niewidzialne metamorfozy w przekładzie Izabeli Korybut-Daszkiewicz (Instytut Kultury Miejskiej 2017). W tym roku, nakładem wydawnictwa Warsztaty Kultury, ukaże się książka poetki osobista pustka w tłumaczeniu Pauliny Ciuckiej. Paulina Ciucka jest tłumaczką poezji i prozy, m.in. powieści Alvydasa Šlepikasa Mam na imię Marytė, nominowanej do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016 (Wydawnictwo KEW 2015).

W piątek 19 maja o 18:30 odbędzie się spotkanie z Tomasem Venclovą. Rozmowę pod tytułem „Poszukiwanie optymizmu w epoce pesymizmu” poprowadzi Maciej Robert. Tomas Venclova – poeta, tłumacz, eseista i literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley oraz Uniwersytetu Yale, przyjaciel Czesława Miłosza i autor przekładów literatury polskiej na język litewski. Tytuł spotkania zaczerpnięty został z tytułu tomu korespondencji między poetą a filozofem Leonidasem Donskisem w przekładzie Małgorzaty Gierałtowskiej i Kamila Peceli (Poszukiwanie optymizmu w epoce pesymizmu. Europa Wschodnia – przeczucia i prognozy, Wydawnictwo KEW 2015).

Wszystkie spotkania odbywają się w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury (ul. Przejście Garncarskie 2, II piętro).

8. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Wrocławski Dom Literatury
15–21 maja 2022

Organizator: Wrocławski Dom Literatury

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!