Hokejowe Mistrzostwa Świata: Triumf Szwedów, niespodzianka Łotyszy

-

Choć wraz ze zmianą pór roku zakończył się sezon dla większości sportów zimowych, a w centrum zainteresowania kibiców znalazły się dyscypliny letnie oraz zbliżający się mundial w Rosji, to tradycyjnie już w maju rozegrane zostały Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Elity, w których udział wzięło szesnaście najlepszych drużyn świata. W turnieju zagrały reprezentacje niemal wszystkich krajów położonych w basenie Morza Bałtyckiego, w gronie tym zabrakło tylko Estonii, Litwy i Polski. Tytuł mistrzów świata, tak jak przed rokiem, zdobyli Szwedzi.

Wiosenne mistrzostwa bez największych gwiazd

Mistrzostwa Świata w Hokeju Elity rozgrywane są co roku i choć odbywają się dopiero w maju, to i tak nie bierze w nich udziału znaczna część największych gwiazd tej dyscypliny, ponieważ w tym samym czasie odbywa się faza play-off Pucharu Stanley’a – te północnoamerykańskie rozgrywki są wśród fanów hokeja w USA i Kanadzie o wiele bardziej popularne. Brak najlepszych zawodników nie przeszkadza jednak reprezentacjom tych krajów w odnoszeniu sukcesów na mistrzostwach świata. W turnieju bierze za to udział spora część gwiazd KHL, czyli Kontynentalnej Ligi Hokejowej, która jest swego rodzaju odpowiedzią Europy i Azji na NHL, a jej finałowe mecze rozgrywane są w kwietniu. W rozgrywkach tych grają najlepsze drużyny rosyjskie oraz pojedyncze kluby z Białorusi, Finlandii, Kazachstanu, Łotwy, Słowacji, a od niedawna także z Chin.

Zacięta rywalizacja, debiut i spadek Korei oraz złoto dla Szwecji

W tym roku impreza wyłaniająca mistrzów świata odbyła się w Danii. W grupie A rywalizowały Szwecja, Rosja, Czechy, Szwajcaria, Słowacja, Francja, Austria oraz Białoruś, która przegrała wszystkie mecze i została relegowana do dywizji I A. Awans do ćwierćfinałów uzyskały cztery pierwsze drużyny, a szczególnie dobrze zaprezentowali się ubiegłoroczni mistrzowie, czyli Szwedzi, którzy wygrali wszystkie mecze grupowe. W grupie B najlepsi okazali się Finowie, a tuż za nimi uplasowały się reprezentacje USA i Kanady. Ostatnie premiowane awansem do ćwierćfinałów miejsce zajęli Łotysze, którym ta sztuka udała się pierwszy raz od 2009 roku. Tuż za Łotwą uplasowali się gospodarze, czyli Duńczycy, a kolejne miejsca zajęli Niemcy i Norwegowie. Do dywizji I A spadła drużyna Korei Południowej, która nie zagrzała miejsca w elicie – tegoroczny występ był jej debiutem w imprezie tej rangi.

Bardzo ciekawe i zacięte były mecze ćwierćfinałowe, których wyniki dla wielu kibiców były dość niespodziewane. Typowani do zwycięstwa Szwedzi po zaciętym meczu zaledwie 3:2 pokonali Łotwę, która sprawiła miłą niespodziankę swoim kibicom. Ogromnym zaskoczeniem była przegrana faworyzowanej Finlandii, która również 3:2 uległa Szwajcarom. W dwóch pozostałych meczach Kanadyjczycy po dogrywce pokonali Rosjan, a Amerykanie po równie zaciętym pojedynku wygrali różnicą jednej bramki z Czechami.

W przypadku meczów półfinałowych emocje towarzyszyły tylko jednemu z nich – Szwajcaria znów sprawiła niespodziankę i pokonała Kanadyjczyków 3:2, natomiast w drugim meczu Szwecja rozgromiła USA aż 6:0.

W finale wszyscy spodziewali się zwycięstwa Szwedów, szczególnie po imponującej wygranej z Amerykanami, jednak obrona tytułu nie przyszła im łatwo – Szwajcarzy stawiali twardy opór, a o zwycięstwie zadecydowała loteryjna seria rzutów karnych i mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 3:2 dla reprezentacji Trzech Koron. Brąz zdobyli Amerykanie, którzy chcąc zatrzeć złe wrażenia z półfinału, pokonali Kanadę 4:1.

Hokej w regionie Morza Bałtyckiego

W Mistrzostwach Świata w Hokeju Elity regularnie biorą udział niemal wszystkie kraje położone nad Bałtykiem oraz południowi i wschodni sąsiedzi Polski, czyli Czechy i Słowacja oraz z przerwami Białoruś i Ukraina. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że obok Ameryki Północnej region ten jest hokejową potęgą, tutaj też sport ten jest najbardziej popularny.

Warto przy tej okazji podkreślić, że mimo iż Łotwa po odzyskaniu niepodległości na początku lat 90. nie odniosła żadnego spektakularnego sukcesu w tej dyscyplinie, to hokej dla Łotyszy jest tym, czym koszykówka dla Litwinów – jest to zdecydowanie najpopularniejszy sport w tym kraju, i choć ostatnio wyrosła mu spora konkurencja w postaci tenisa, to mecze hokejowe reprezentacji narodowej cały czas są niezwykle ważnym wydarzeniem. Od czasu awansu do hokejowej elity w 1996 roku Łotysze ani razu nie spadli do niższej grupy rozgrywkowej na mistrzostwach świata.

Przeczytaj także:  Jeļena Ostapenko wygrała turniej French Open. Wielki dzień łotewskiego tenisa

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Estonii i Litwy, którym nigdy nie udało się awansować do elity i od paru lat rywalizują w dywizji I B. W tym roku pierwszy od lat sukces odniosła Litwa, która w Mistrzostwach Świata Dywizji I B zajęła pierwsze miejsce i awansowała do dywizji I A. Estonia zajęła w tych rozgrywkach trzecie miejsce i utrzymała się w dywizji I B. Wyniki te jednak nie zaskakują, ponieważ w Estonii i na Litwie hokej nie jest dyscypliną szczególnie popularną, do tego kraje te należą do najmniejszych w regionie.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku Polski, która jest niechlubnym wyjątkiem pośród swoich sąsiadów. Będąc jednym z największych krajów położonych nad Bałtykiem, Polacy od lat nie odnoszą w hokeju żadnych sukcesów. Ostatni raz biało-czerwoni brali udział w mistrzostwach świata elity w 2002 roku, a podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Dywizji I A wygrali zaledwie jeden mecz i zostali relegowani do niższej grupy rozgrywkowej. Niestety, hokej w Polsce, poza paroma miastami w południowej części kraju, także nie jest dyscypliną popularną, a niski poziom lokalnych rozgrywek oraz pozostawiające wiele do życzenia ilość i stan pełnowymiarowych i całorocznych lodowisk powodują, że młodzi adepci hokeja dość szybko rezygnują z profesjonalnego uprawiania tej dyscypliny.

Absolwentka bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studentka uniwersytetów w Wilnie, Kłajpedzie i Rydze. Interesuje się historią i kulturą krajów bałtyckich. W wolnych chwilach pływa, biega, jeździ na rowerze lub nartach oraz podróżuje po Europie i fotografuje. Torunianka.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj