O książce dla dzieci „Oskar i rzeczy” Andrusa Kivirähka

-

Oskar to sześciolatek, który lato spędza u swojej babci na wsi. Chłopiec początkowo jest nieco zagubiony i znudzony na prowincji, gdzie wszystko wygląda i smakuje inaczej niż w mieście, ale dzięki swojej wyobraźni i odrobinie magii szybko oswaja dla siebie ten inny świat. Tytułowy bohater książki dla dzieci „Oskar i rzeczy” Andrusa Kivirähka poznaje nowy dla siebie świat stając się jego bohaterem.

Mały Oskar, którego mama wyjechała na stypendium do odległej Ameryki a tata pracuje, spędza wakacje u babci, której wcześniej nie miał nawet okazji dobrze poznać. Zupełnie nowe otoczenie jest dla chłopca inne i nieco nudne – bo polecane przez babcię skoki po kałużach i rzucanie błotem to nic przyjemnego – a smaki wiejskiej kuchni to nie to co w mieście – nawet jeśli babcia zachwala owsiankę czy inne danie mówiąc, że był to ulubiony przysmak jego dziadka.

W przetrwaniu lata nie pomaga też roztargnienie – gdyby chociaż smartfona nie zapomniał to miałby czym się bawić… Oskar to jednak pomysłowy chłopiec, który szybko wziął sprawy w swoje ręce i stworzył niezwykły… telefon. Smartfon Oskara, pomalowany na czerwono kawałek drewna, pozwala mu dzwonić do rzeczy. Chłopiec może dzwonić i odbierać telefony od krzeseł i stołu, miotły i szczoteczki, cukierniczki i dzbanuszka, szafy i ubrań oraz wszystkich innych przedmiotów znajdujących się w babcinym domu.

W świecie Oskara rzeczy mają wiele zupełnie ludzkich cech i ról – kosz na śmieci jest poetą, stary zardzewiały gwóźdź rozbójnikiem, który szybko postanawia rozwijać karierę aktorską, dzbanuszek jest zakochany w cukierniczce, a przyjacielem staje się czerwony balonik tańczący z wiatrem w gałęziach brzozy.

Książka Andrusa Kivirähka pokazuje jak dziecięca wyobraźnia potrafi ożywiać i ubarwiać świat i zwykłe przedmioty. Bohater książki nie tylko poznaje rzeczy zebrane w domu i na podwórku babci – często stare i zupełnie inaczej wyglądające niż nowoczesne rzeczy w jego domu w mieście – ale staje się też ich bohaterem. Oskar mając ręce i nogi może zabrać krzesło w podróż dookoła świata – czyli po całym domu – do kuchni, na korytarz, do kibelka; może pomóc zorganizować randkę zakochanych dzbanuszka i cukierniczki; może zorganizować spotkanie spokrewnionych miotły i szczoteczki do zębów.

„Oskar i rzeczy” to książka, która pobudzi wyobraźnię 6-7 latków, rozbawi dzieci opisami niezwykłych przygód i ciekawego spojrzenia na zupełnie niepozorne przedmioty. Książka to także historia przyjaźni, trosce i pomocy oraz o różnicach i zrozumieniu międzypokoleniowym.

Książka jest ilustrowana rysunkami Anne Pikkov. Tłumaczenie z języka estońskiego na polski przygotowała Anna Michalczuk-Podlecki.

„Oskar i rzeczy” to jedna z książek dla dzieci, które ukazały się w serii „Bliskie dalekie sąsiedztwo” Wydawnictwa Widnokrąg. W ramach serii wydawnictwo publikuje nagradzane książki dla dzieci autorów estońskich, fińskich i szwedzkich. Do tej pory w serii ukazały się „Ja, Jonasz i cała reszta” Antiego Saara oraz książki Timo Parvela „Pate pisze bloga” i „Pate gra w piłkę”.

Przeczytaj także:  Ja, Jonasz i cała reszta – o książce Antiego Saara

Przeczytaj także:  Pate pisze bloga – o książce dla dzieci Timo Parvela

„Oskar i rzeczy” Andrus Kivirähk, tłumaczenie Anna Michalczuk-Podlecki, ilustracje Anne Pikkov, Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2018.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego i prezes Fundacji Bałtyckiej. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj