Nordycka Rada Ministrów otworzyła w Estonii oddział rosyjskojęzyczny

-

Nordycka Rada Ministrów otworzyła (16 lutego) w Narwie w Estonii oddział rosyjskojęzyczny. Rada chce docierać do mniejszości rosyjskojęzycznej, która w samej Narwie stanowi niemal 100% mieszkańców, a w regionie prawie 80%.

Nordycka Rada Ministrów jest obecna w Estonii od 25 lat, ale biuro w Narwie jest jej pierwszym rosyjskojęzycznym oddziałem w kraju. Nie jest to jednak pierwsze działanie rady, które ma na celu wsparcie integracji mniejszości w społeczeństwie estońskim. Rada Nordycka wsparła wcześniej powstanie rosyjskojęzycznego kanału estońskiej telewizji publicznej ETV+.

Oddział ulokował się w centrum miasta, w biurze wynajętym od telewizji ETV+. Rada ma zamiar organizować debaty, prezentacje i wydarzenia kulturalne, których celem ma być aktywizacja lokalnej społeczności. Przy organizacji tych działań rada chce współpracować ze wspomnianą telewizją, Koledżem Narewskim (część Uniwersytetu w Tartu), młodzieżowym centrum kultury oraz administracją miejską i regionalną.

Według Christera Haglunda, dyrektora biura Nordyckiej Rady Ministrów w Estonii, obecność w mieście jest konieczna, by w sposób wiarygodny i atrakcyjny zachęcać i włączać lokalną społeczność w estońską debatę publiczną.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego i prezes Fundacji Bałtyckiej. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj