Estonia zabroni w sklepach toreb plastikowych

|

Estońskie Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że od lipca 2017 roku wprowadzi zakaz używania lekkich plastikowych torebek. Większe torby plastikowe wraz z początkiem 2019 roku podrożeją i będą kosztować jedno euro.

Ministerstwo Środowiska podjęło decyzję o ich wycofaniu toreb plastikowych ze względu na negatywny wpływ na środowisko i zdrowie obywateli oraz na regulacje unijne. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, małe torby plastikowe muszą być wycofane ze sklepów najpóźniej do 2019 roku.

Obecnie małe torebki plastikowe dostępne są w estońskich sklepach tak przy stoiskach z owocami, warzywami czy słodyczami, jak i przy kasach. Większe torebki plastikowe kosztują obecnie około 15 eurocentów, a torby tekstylne wielokrotnego użytku około 75 centów. Wycofanie małych bezpłatnych torebek ma uniemożliwić sytuację, w której klienci korzystaliby z nich próbując unikać opłat za większe torby. Wyższe ceny za plastikowe torby na zakupy mają skłonić mieszkańców do korzystania z tańszych tekstylnych toreb wielokrotnego użytku.

Małe torebki plastikowe używane są często zaledwie kilka minut, ale stanowią aż 97% wszystkich toreb plastikowych wydawanych w sklepach. Obecnie Estończycy wykorzystują około 40 dużych plastikowych toreb na zakupy i 165 małych torebek plastikowych rocznie. Celem nowych regulacji jest zmniejszenie do 2019 roku wykorzystania toreb plastikowych do 90 toreb rocznie na osobę.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!