Eurovision Choir of the Year Riga 2017

|

Rodzina imprez spod znaku Eurowizji wciąż się powiększa. 22 lipca w Rydze odbędzie się pierwszy eurowizyjny konkurs chórów amatorskich – „Eurovision Choir of the Year”.

Europejska Unia Nadawców (Eurowizja) organizuje go we współpracy z  niemiecką organizacją Interkultur, odpowiedzialną m.in. za największy na świecie międzynarodowy konkurs zespołów chóralnych – „World Choir Games”. Lokalnymi organizatorami będą łotewska telewizja publiczna LTV oraz Ryskie Biuro Rozwoju Turystyki – właściciel marki LIVE RIGA, promującej stolicę Łotwy za granicą.

Reprezentantów do pierwszej edycji konkursu zgłosiło dziewięć krajów: Austria, Belgia, Dania, Estonia, Niemcy, Łotwa, Słowenia, Węgry oraz Wielka Brytania (Walia). Organizatorzy zastrzegli, że w koncercie nie mogą brać udziału chóry profesjonalne. Każdy zespół, w czasie nieprzekraczającym sześciu minut, zaśpiewa dowolnie wybrany utwór. O zwycięstwie zadecyduje międzynarodowe jury, w którego skład wejdą m.in.: brytyjski kompozytor John Rutter oraz łotewska mezzosopranistka Elīna Garanča.

Koncert „Eurovision Choir of the Year” łączy się z tegorocznym, organizowanym przez Interkultur w Rydze, Międzynarodowym Konkursem „European Choir Games” (16-23 lipca 2017). W ramach imprezy odbędzie się konkurs „Grand Prix of Nations Riga 2017” oraz wiele koncertów towarzyszących, w tym koncert muzyki współczesnej Łotwy i Skandynawii „Northern Lights” (18 lipca, Katedra w Rydze), koncert zapowiadający przyszłoroczne Święto Pieśni i Tańca, a także występy w miejscach ogólnodostępnych, m.in. w Katedrze w Rydze, na Uniwersytecie Łotwy, w parku Vērmanes, a nawet w popularniej restaucracji LIDO.

Wybór Rygi na pierwszego gospodarza „Eurovision Choir of the Year” wydaje się nieprzypadkowy. Kultura Łotwy, podobnie jak pozostałych krajów bałtyckich, jest silnie zakorzeniona w śpiewie i muzyce. Jedną z najważniejszych tradycji jest tu Święto Pieśni i Tańca, organizowane od 1873 roku. Również okres walki o niepodległość na przełomie w lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nazywany jest nie bez powodu „Śpiewającą rewolucją”. Łotwa ma także na koncie sukcesy związane z Konkursem Piosenki Eurowizji. W 2002 roku, na festiwalu w Tallinnie, pierwsze miejsce, z piosenką „I Wanna”, zajęła reprezentantka Łotwy, Marija Naumova. W 2003 roku poprowadziła Konkurs Piosenki Eurowizji w Rydze. Towarzyszył jej Renārs Kaupers, wokalista popularnego zespołu Brainstorm (na Łotwie znanego jako Prāta Vētra), który z piosenką „My star” w Konkursie w roku 2000 – pierwszym Konkursie Eurowizji, w którym Łotwa wzięła udział – zajął miejsce trzecie. Czy w edycji poświęconej muzyce chóralnej Łotwa będzie miała tyle samo szczęścia?

 

Eurovision Choir of the Year:

 • Kiedy: 22 lipca 2017, 21:00 czasu ryskiego
 • Gdzie: Łotwa, Ryga, Arena Riga

Uczestnicy – amatorskie zespoły chóralne:

 • Hard-Chord – chór mieszany – Austria
 • Les Pastoreaux – chór chłopięcy – Belgia
 • Academic Choir of Aarhus –chór mieszany – Dania
 • The Estonian Television Girls’ Choir – chór dziewczęcy – Estonia
 • Jazzchor Freiburg – chór mieszany – Niemcy
 • Spīgo – chór dziewczęcy – Łotwa
 • Carmen Manet – chór żeński- Słowenia
 • Bela Bartok Male Choir – chór męski – Węgry
 • Côr Merched Sir Gâr – chór dziewczęcy – Walia

 

Oficjalna strona: http://eurovisionchoir.tv/

Oficjalna zapowiedź: https://youtu.be/hBRiES8fSjY

 

European Choir Games 2017:

 • Kiedy: 16-23 lipca 2017
 • Gdzie: Ryga, Łotwa

Oficjalna strona ze szczegółowym programem imprezy: http://www.singinriga.lv/en/

Oficjalna zapowiedź: https://youtu.be/bHk7cYz-qqQ

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!