Zmarł litewski filozof i eseista prof. Leonidas Donskis

|

W Wilnie, w wieku 54 lat, zmarł znany litewski filozof, politolog, eseista i wykładowca, prof. Leonidas Donskis. Wiadomość o śmierci Donskisa potwierdził rektor Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, prof. Juozas Augutis.

Przeczytaj także:  „Władza, wyobraźnia i pamięć. Szkice o polityce i literaturze”, Leonidas Donskis

Przyczyną śmierci Donskisa był prawdopodobnie atak serca. Naukowiec oczekiwał na lotnisku w Wilnie na samolot do Kijowa. Natychmiastowa reanimacja nie przyniosła rezultatu.

Leonidas Donskis
Leonidas Donskis

Leonidas Donskis urodził się w 1962 roku w Kłajpedzie. W 1985 roku ukończył studia w Konserwatorium Litewskim w Kłajpedzie a dwa lata później studia filozoficzne na Uniwersytecie Wileńskim. W 1990 roku otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Wileńskiego, a w 1999 roku doktora nauk społecznych w Katedrze Filozofii Społecznej i Moralnej Uniwersytetu w Helsinkach.

W latach 2005-2009 Donskis pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Dyplomacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Był także profesorem nadzwyczajnym filozofii społecznej i moralnej na Uniwersytecie w Helsinkach (od 2002 roku) oraz profesorem nadzwyczajnym filozofii i teorii kultury na Uniwersytecie w Tallinie (od 2003 roku).

W 2011 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Bradford w Wielkiej Brytanii, a w 2014 roku Uniwersytetu Wołoszczyzny w Târgoviște (Rumunia). Wykładał na uczelniach w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Węgrzech oraz w Polsce.

W latach 2009-2014 zasiadał w Parlamencie Europejskim, należał do grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). Był członkiem Litewskiego PEN-Clubu, zasiadał w zarządzie Litewskiej Ligi Praw Człowieka, pełnił funkcje zastępcy przewodniczącego Litewskiej Wspólnoty Żydów oraz przewodniczącego zarządu Instytutu Monitoringu Praw Człowieka.

Był autorem ponad 40 książek i 500 artykułów naukowych. Współpracował z mediami, publikował w prasie i na portalach internetowych. Jego artykuły, eseje i felietony ukazywały się m.in. na portalach 15min.lt i Delfi.lt, w „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”. Był członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma „New Eastern Europe”.

W Polsce ukazały się jego książki: „Władza, wyobraźnia i pamięć. Szkice o polityce i literaturze” (KEW, 2015) oraz „Poszukiwanie optymizmu w epoce pesymizmu. Europa Wschodnia – przeczucia i prognozy” (wspólnie z Tomasem Venclovą, KEW, 2015).

W pracy naukowej i publicystycznej Leonidas Donskis zajmował się m.in. historią, filozofią kultury, literatury, filozofią nauk społecznych, teorią cywilizacji, teorią polityki, historią idei, studiami nad Europą Środkową i Wschodnią. Był orędownikiem współpracy polsko-litewskiej oraz pojednania litewsko-żydowskiego.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!