Gintautas Paluckas nowym liderem litewskich socjaldemokratów

|

Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) ma nowego przewodniczącego. W sobotę, 22 kwietnia, został nim wybrany obecny wicemer Wilna, 37-letni Gintautas Paluckas. Dotychczasowy lider socjaldemokratów, Algirdas Butkevičius zrezygnował z ubiegania się o reelekcję po przegranych wyborach do Sejmu jesienią ubiegłego roku.

Po raz pierwszy w historii LSDP przewodniczący był wybierany w bezpośrednich wyborach przez wszystkich członków ugrupowania. O stanowisko przewodniczącego ubiegało się pięciu kandydatów: wicemer Wilna Gintautas Paluckas, minister gospodarki Mindaugas Sinkevičius, posłowie Andrius Palionis i Artūras Skardžius oraz były poseł Mantas Varaška. Wybory odbyły się w dwóch turach. Pierwsza, przeprowadzona w dniach 6-9 kwietnia, nie przyniosła rozstrzygnięcia, ponieważ żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy głosów. Do drugiej tury weszli dwaj kandydaci z najlepszymi wynikami: Paluckas (4017 głosów) i Sinkevičius (3654 głosy).

Głosowanie w drugiej turze wyborów rozpoczęło się w czwartek, 20 kwietnia i trwało do godz. 14:00 w sobotę. Ostateczne wyniki zostały podane w sobotni wieczór. Spośród 20 388 członków partii głos oddało 10 024 (frekwencja wyniosła 49,17 proc.). Na Gintautasa Paluckasa zagłosowało 5190 osób, Mindaugas Sinkevičius otrzymał poparcie 4781 głosujących. W ciągu trzech dni wyniki powinny zostać zatwierdzone przez komisję wyborczą LSDP. Gintautas Paluckas rozpocznie urzędowanie jako nowy przewodniczący na zjeździe partii, który odbędzie się 6 maja.

Paluckas zastąpi na stanowisku przewodniczącego Algirdasa Butkevičiusa, który pełnił tę funkcję od 2009 roku. Butkevičius doprowadził partię do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w 2012 roku i objął stanowisko premiera. Po porażce LSDP w kolejnych wyborach w październiku ubiegłego roku zrezygnował z przywództwa w partii, jednak jego dymisja nie została przyjęta. Butkevičius postanowił, że nie będzie ubiegać się o ponowny wybór na przewodniczącego. LSDP po wyborach współtworzy koalicję rządową z Litewskim Związkiem Rolników i Zielonych (LVŽS).

Przeczytaj także:  Litwa: nowy rząd przystępuje do pracy

Paluckas po zwycięstwie w wyborach na przewodniczącego zapowiedział, że spotka się z reprezentującym LVŽS premierem Sauliusem Skvernelisem, a w dalszej kolejności – z liderem Rolników i Zielonych, Ramūnasem Karbauskisem. Paluckas jako jedno z priorytetowych zadań wskazuje usprawnienie i sformalizowanie komunikacji między partnerami koalicyjnymi. Nowemu liderowi zależy także na uwzględnieniu propozycji LSDP w programie rządu. Od realizacji tych warunków – zdaniem Paluckasa – będzie zależało, czy partia pozostanie w koalicji.

Przeczytaj także:  Kirkilas: Powinniśmy pójść na kompromis w stosunkach z Polską
Gintautas Paluckas
Gintautas Paluckas

Gintautas Paluckas pochodzi z Poniewieża. Studiował informatykę i ekonomię na Uniwersytecie Wileńskim. Pracował w „Sodrze” – Państwowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w latach 2005-2007 był asystentem eurodeputowanego z ramienia LSDP Justasa Paleckisa, od 2007 do 2009 pełnił funkcję dyrektora administracyjnego w samorządzie miasta Wilna. Później przez kilka lat pracował w biznesie. W 2013 roku objął funkcję sekretarza generalnego Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej i wszedł w skład zarządu ugrupowania. W 2015 roku był kandydatem LSDP na stanowisko mera Wilna. Po wyborach samorządowych i utworzeniu koalicji objął funkcję wicemera stolicy.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!