Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bez emocji. Polsko-litewski dialog o roku 1938

15 listopada 2019 godz. 18:00-20:00 CET

Dom Spotkań z Historią wspólnie z Instytutem Polskim w Wilnie oraz Ambasadą Litwy w Polsce ma zaszczyt zaprosić na dyskusję, której głównym tematem będą polsko-litewskie relacje w okresie międzywojennym.

W 2018 roku Polska i Litwa obchodziły 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, ale także 80. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z różnych powodów oba państwa zdecydowały się nawiązać stosunki dyplomatyczne dopiero po dwudziestu latach od odzyskania wolności. Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas dynamicznych zmian, trudnych warunków międzynarodowych, ale także wewnętrznych. To okres dynamicznych reform i odbudowywania wyniszczonych przez zaborców państw. To nieustanne ścieranie się różnych idei, koncepcji, także tych dotyczących przyszłości polsko-litewskich relacji. To, wreszcie, kształtowanie się nowoczesnej dyplomacji Polski i Litwy, która już w 1919 roku podjęła pierwsze rozmowy o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych. Niestety, bez rezultatów…

Okres ten, nie bez powodów, na długo stał się kością niezgody między Polakami a Litwinami. Piłsudski, Żeligowski, Smetona, spór o Wilno i Wileńszczyznę, na długo zamknęły możliwość porozumienia i nawiązania partnerskich stosunków między oboma narodami. Dwadzieścia długich lat między Polską a Litwą obecny był mur, trwała swoista „zimna wojna”. „Stosunki polsko-litewskie de facto nie istniały, ale co raz to było o nich głośno…”, jak pisał Piotr Łossowski.

W dyskusji udział wezmą:
Simonas Jazavita, Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie, Muzeum miasta Kowna
doc. dr Andrzej Pukszto, kierownik Katedry Politologii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie
prof. Marek Kornat, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Dominik Wilczewski, Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Europy Środkowej w Lublinie, Przegląd Bałtycki

Słowo wstępne wygłosi Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas oraz Dyrektor Lenkijos institutas Vilniuje – Instytut Polski w Wilnie, radca Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Litwa Marcin Łapczyński.

Podczas dyskusji zaprezentowana zostanie także, powstała z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie z okazji 80. rocznicy nawiązania przez Polskę i Litwę stosunków dyplomatycznych, dwujęzyczna publikacja pt. „1938. Najciemniejsza noc jest tuż przed świtem” autorstwa młodych historyków i politologów Simonasa Jazavity oraz Dominika Wilczewskiego. W publikacji historycy z perspektywy młodych naukowców – Litwina i Polaka – przedstawiają swój punkt widzenia na te wydarzenia historyczne. Książkę można pobrać bezpłatnie w wersji pdf pod adresem http://tinyurl.com/PLLT1938. Publikacja trafiła do ścisłego finału, odwołanego decyzją organizatorów, konkursu „Książka historyczna roku 2019”.

Dyskusja odbędzie się w jęz. polskim i litewskim z tłumaczeniem.
Wstęp wolny.

Szczegóły

Data:
15 listopada 2019
Czas:
18:00-20:00 CET
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/412091303064708/

Organizator

Instytut Polski w Wilnie
Strona internetowa:
http://www.lenkukultura.lt/

Miejsce

Dom Spotkań z Historią
Karowa 20
Warszawa, Mazowieckie 00-324 Polska
+ Google Map