Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nie taka Szwecja lagom – mity o sąsiedzie z północy

18 listopada 2019 godz. 19:00-20:30 CET

Spotkanie z Maciejem Zborowskim, autorem książki „Nie taka Szwecja lagom. 20 mitów o sąsiedzie z północy”

Jakie skojarzenia przychodzą do głowy na hasło “Szwecja”? W kontekście historycznym trudno nie pomyśleć o wikingach albo sąsiadach zza morza, z którymi toczyliśmy kiedyś wojny. A bardziej współcześnie? To zapewne mocne marki: zespół ABBA, superbezpieczne samochody Volvo, a także obecne w domach na całym świecie tanie i proste w montażu meble IKEA. To wreszcie piękne i niezwykle wyzwolone kobiety. Szwecja – niedoścignione marzenie, państwo równości i sprawiedliwości, najbardziej socjalne społeczeństwo Europy, w którym dzięki wysokim podatkom oraz hojnym zasiłkom różnice dochodów są naprawdę niewielkie, a ludzie żyją dostatnio i spokojnie. Szwecja – kraj otwarty na emigrantów…
Jak jest naprawdę? Które wyobrażenia dotyczące naszego zamorskiego sąsiada są faktami, a które należy zaliczyć do kategorii mitów?

Współpraca: Wydawnictwo Editio

Maciej Zborowski – skandynawista, rusycysta, przedsiębiorca, bloger, doktor językoznawstwa. Od zawsze przyciągały go tereny północne i wschodnie. Jest nałogowym obserwatorem wydarzeń rozgrywających się po drugiej stronie Bałtyku — zarówno bieżących, jak i minionych, miłośnikiem skandynawskiej przyrody i człowiekiem wciąż odkrywającym nowe niuanse nordyckiej psychiki. Uwielbia głos Lisy Ekdahl oraz nonkonformizm Eddiego Meduzy. Prywatnie jest gdynianinem z urodzenia i wyboru, mężem wyrozumiałej żony Moniki oraz ojcem ukochanej córki Zuzi.

Szczegóły

Data:
18 listopada 2019
Czas:
19:00-20:30 CET
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/505916236654295/

Organizator

InstytutR

Miejsce

Faktyczny Dom Kultury
Gałczyńskiego 12
Warszawa, Mazowieckie 00-362 Polska
+ Google Map