Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Światło i mrok. Wykład specjalny Johana Sjöströma

25 lutego 2017 godz. 12:00-13:00 CET

Jak wyglądała sztuka skandynawska kiedyś, a jakie jest jej współczesne oblicze? Wykład opowie o historii tych zmian od końca XIX wieku do dziś, zaś głównym przedmiotem wystąpienia będzie skandynawski fin de siècle, zwłaszcza lata 1880–1914.

W latach 80. XIX wieku w krajach nordyckich do głosu doszło nowe pokolenie artystów. Niezadowoleni z konserwatywnych metod kształcenia w rodzimych akademiach, masowo wyjeżdżali do Paryża, odnajdując we francuskich plenerach oraz w twórczości impresjonistów większą swobodę ukazywania rzeczywistości. W Szwecji byli znani jako Opozycjoniści, a założony przez nich Związek Artystów upowszechniał ich postulaty.

Na przełomie XIX i XX wieku większość przedstawicieli tego nurtu zdążyła wrócić do Szwecji i stać się czołowymi postaciami świata sztuki. Miejsce czystego naturalizmu i impresjonizmu zajęło malarstwo pejzażowe o wyraźnie skandynawskim zabarwieniu, w którym emocje odgrywają najważniejszą rolę. Zwrot ten można zauważyć w lirycznych przedstawieniach letnich wieczorów skąpanych w delikatnej poświacie. Stopniowo niebieskie światło Północy przeobraża się w „światło duszy”, a artyści zaczynają malować przepełnione melancholią krajobrazy, będące zapisem ich stanów wewnętrznych.

Większość dzieł, które zostaną zaprezentowane podczas wykładu, znajduje się w stałej ekspozycji Muzeum Sztuki w Göteborgu. W cieszącej się międzynarodową renomą kolekcji znajdują się dzieła powstałe od XV wieku po współczesność, artystów zarówno europejskich, jak i amerykańskich. Szczególne miejsce w zbiorach zajmuje sztuka skandynawska z początku XX wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie dzieł takich mistrzów jak Rembrandt, Picasso czy van Gogh prezentowane są prace artystów współczesnych: Charlotte Gyllenhammar, Klary Kristalovej i Cajsi von Zeipel.

Johan Sjöström jest kuratorem w Muzeum Sztuki w Göteborgu (Szwecja) – jednej z najważniejszych instytucji kultury w Skandynawii. Był kuratorem ponad czterdziestu wystaw, na których prezentowano prace artystów takich jak Bruce Nauman, Laurie Simmons, Esko Männikkö, Isaac Julien czy Lara Baladi. Kurator, recenzent i wykładowca. Brał udział w takich wydarzeniach jak Doroczna nagroda fotograficzna Europejskiego Banku Centralnego, FotoFest w Houston czy Fotofestiwal w Łodzi.

Wykład odbędzie się w Kinie Muzeum Narodowego w Warszawie. Wykład w języku angielskim.

Szczegóły

Data:
25 lutego 2017
Czas:
12:00-13:00 CET
Wydarzenie kategoria:

Organizator

Muzeum Narodowe w Warszawie

Miejsce

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa, Mazowieckie 00-495 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.mnw.art.pl/