Prezydent Estonii spotka się z Władimirem Putinem?

|

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid w kwietniu odwiedzi Moskwę, gdzie będzie uczestniczyła w otwarciu wyremontowanej siedziby Ambasady Estonii. Kaljulaid wyraziła także chęć spotkania się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Kwietniowa wizyta prezydent Estonii Kersti Kaljulaid w Rosji przewidziana jest na 18 kwietnia. W czasie wizyty Kaljulaid weźmie udział w oficjalnym otwarciu wyremontowanej siedziby Ambasady Estonii w Moskwie. Wyremontowany budynek jest siedzibą estońskiej ambasady od lutego 1921 roku. Remont placówki rozpoczęto w 2016 roku.

Przeczytaj także:  Kersti Kaljulaid – pierwsza kobieta prezydent Estonii

We wtorek doradca prezydent Taavi Linnamäe poinformował, że estońska ambasada w Moskwie przesłała oficjalne zapytanie do rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych w sprawie możliwości spotkania. Komunikacja pomiędzy estońską dyplomacją a Moskwą w sprawie spotkania rozpoczęta została już w zeszłym tygodniu.

W środę rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow poinformował, że trwają przygotowania do spotkania prezydent Kaljulaid z prezydentem Władimirem Putinem.

Była minister spraw zagranicznych Estonii Marina Kaljurand, w komentarzu dla dziennika Õhtuleht, powiedziała, że „Otwarcie wyremontowanego budynku ambasady nie jest wystarczającym powodem do podróży do kraju, gdzie nie zostało się zaproszonym”.  Kaljurand wskazała, że pomiędzy Estonią i Rosją nie występują dobre relacje sąsiedzkie, ani współpraca w dziedzinie polityki zagranicznej.

Równie krytyczny jest  Marko Mihkelson, były przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, mówiąc, że wizyta prezydent jest nieuzasadniona i wymaga wyjaśnienia przez samą prezydent.

Ostatnia wizyta estońskiej głowy państwa w Rosji miała miejsce w 2011 roku, kiedy ówczesny prezydent Toomas Hendrik Ilves odwiedził rekonsekrowany estoński kościół luterański św. Jana w Petersburgu.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!