Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie: artyści z Łotwy i Estonii

|

W dniach 19–27 listopada 2021 w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Ideą festiwalu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia, w tym również krajów bałtyckich. Motywem przewodnim trzeciej edycji cyklu koncertów jest okres romantyzmu, a w szczególności inspiracje rodzimym folklorem. Wśród licznych wykonawców znaleźli się także artyści z Łotwy i Estonii: Chór Radia Łotewskiego oraz Estońska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.

Chór Radia Łotewskiego (Latvijas Radio Koris) nazywany bywa jednym z najlepszych chórów na świecie i wizytówką Łotwy za granicą. Powstał w 1940 roku z inicjatywy dyrygenta Teodorsa Kalniņša, by występować na antenie łotewskiego radia. Z biegiem lat zaczął gościć w telewizji oraz na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych. Zdobył liczne nagrody, w tym nagrodę Grammy (2014) za album Adam’s Lament z muzyką autorstwa Arvo Pärta oraz prestiżową nagrodę International Classical Music Awards (2020). Obecnie dyrygentami chóru są Sigvards Kļava (dyrektor artystyczny) i Kaspars Putniņš. Koncert w ramach festiwalu Eufonie odbędzie się 21 listopada od godzinie 16:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Trójcy (pl. Stanisława Małachowskiego 1, Warszawa).

Z kolei 24 listopada o godzinie 19:30 w Filharmonii Narodowej (ul. Jasna 5, Warszawa) gościć będą artyści z Estonii: świętująca w tym roku 95-lecie istnienia Estońska Narodowa Orkiestra Symfoniczna (Eesti Riiklik Sümfooniaorkester) pod batutą Olariego Eltsa towarzyszyć będzie gruzińsko-tureckiej skrzypaczce Veriko Tchumburidze, zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016). Artyści wykonają m.in. utwory współczesnych kompozytorów z Estonii: Arvo Pärta oraz Erkkiego-Svena Tüüra. Arvo Pärt (ur. 1935) komponuje muzykę instrumentalną i chóralną. Jest laureatem licznych nagród i honorowych odznaczeń, w tym duńskiej Nagrody Fundacji Muzycznej Léonie Sonning (2008). Zasłynął jako twórca nurtu o nazwie tintinnabulli (łac. dzwonek), przejawiającego się podobieństwem muzyki do dźwięku dzwonków i gongów, inspirowanym praktykami medytacyjnymi m.in. mnichów ze Świętej Góry Atos. Erkki-Sven Tüür (ur. 1959) to również jeden z najbardziej cenionych kompozytorów w Estonii. W jego dziełach odnaleźć można styl minimalistyczny, mikrotonowość czy inspiracje chorałem gregoriańskim. W repertuarze koncertu znajdą się także utwory fińskiego reprezentanta romantyzmu i wczesnego modernizmu, Jeana Sibeliusa (1865-1957), który zasłynął jako twórca narodowego stylu w muzyce fińskiej. Jego kompozycje miały silny wpływ na kształtowanie się tożsamości narodowej Finów na przełomie XIX i XX wieku, pobrzmiewają w nich inspiracje kulturą ludową i rodzimą literaturą.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, 19-27 listopada 2021 r., Warszawa.

Pełny program i sprzedaż biletów na stronie: www.eufonie.pl.

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!