Norwegia 1., Estonia 12., Polska 54. w Rankingu Wolności Prasy

|

Organizacja „Reporterzy bez granic” opublikowała Ranking Wolności Prasy (2017), w którym zestawiła 180 krajów świata. Podobnie jak w latach ubiegłych, czołowe miejsca zajęły kraje regionu Morza Bałtyckiego.

Ranking został przygotowany w oparciu o odpowiedzi dziennikarzy z krajów, które znalazły się w zestawieniu. Każdy z dziennikarzy odpowiedział na 87 pytań w siedmiu kategoriach dotyczących pluralizmu, niezależności mediów, środowiska i autocenzury, ram prawnych, transparentności, infrastruktury i naruszeń. Na podstawie wyników kraje podzielono na pięć kategorii – od tych, gdzie poziom wolności jest dobry, przez całkiem dobry, problematyczny, zły i bardzo zły.

Kraje regionu Morza Bałtyckiego zostały sklasyfikowane na następujących pozycjach w tegorocznym rankingu: Norwegia 1., Szwecja 2., Finlandia 3., Dania 4., Islandia 10., Estonia 12., Niemcy 16., Łotwa 28., Litwa 36., Polska 54. (spadek o 7 pozycji), Rosja 148., Białoruś 153.

Pełny ranking na stronie rsf.org/en/ranking.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!