Estonia świętuje 100 lat uzyskania niepodległości

|

Estonia, podobnie jak jej sąsiedzi z południa – Łotwa, Litwa i Polska, obchodzi w tym roku 100-lecie niepodległości. Estonia oficjalnie ogłosiła niepodległość 24 lutego 1918 roku, którą następnie obroniła w trwającej do 1920 roku wojnie niepodległościowej przeciwko Rosji bolszewickiej. Setna rocznica powstania państwa jest niezwykle ważnym dla Estonii wydarzeniem, które jest powszechnie świętowane w kraju i zagranicą.

Program uroczystych obchodów setnej rocznicy deklaracji niepodległości obejmuje cały szereg wydarzeń i kulminuje w sobotę, 24 lutego. O świecie tego dnia flaga kraju zostanie podniesiona na Zamku Toompea w Tallinnie, na Zamku Hermanna w Narwie i na Obserwatorium w Tartu.

Na godzinę 11:00 przewidziana jest parada wojskowa na Placu Wolności w Tallinnie. O godzinie 13:30 w Paide odbędzie się oficjalna msza święta z okazji Dnia Niepodległości. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie przyjęcie z okazji Dnia Niepodległości wydane przez prezydent Kersti Kaljulaid. Przyjęcie odbędzie się o godzinie 18:30 w Estońskim Muzeum Narodowym w Tartu.

Przeczytaj także:  Niebiesko-czarno-biała flaga na Długim Hermanie. Droga Estonii do niepodległości

Tydzień urodzinowy

Niepodległościowe „podróże” obywateli i przedstawicieli władzy zaczną się jednak dużo wcześniej. W środę prezydent Kaljulaid będzie uczestniczyła w prezentacji okolicznościowych monet w Narwie, w której następnie wygłosi przemówienie. Wieczorem tego samego dnia mer Narwy wyda przyjęcie, w czasie którego będzie przemawiał minister zdrowia i pracy Jevgeni Ossinovski.

W czwartek o 10:00 na Metsakalmistu (Cmentarz Leśny) odbędzie się państwowa uroczystość honorująca przywódców kraju. W tym samym czasie premier Jüri Ratas będzie uczestniczył w zawieszeniu flagi na ”Mulgi majaka”, czyli odrestaurowanym dawnym kominie mleczarni w Viljandi. O 16:00 premier będzie uczestniczył w podobnej uroczystości w Tartu, gdzie flaga zostanie wciągnięta na wieżę ciśnień. W Teatrze Vanemuine o godz. 18:00 premier wygłosi tradycyjne przemówienie z okazji Dnia Niepodległości. Wieczorem odbędzie się koncert „Dostrzeż cud w ludziach” („Märka inimeses imet”) w Sali Koncertowej Nordea w Tallinnie.

W czwartek w ciągu dnia w całym kraju odbywać się będą oryginalne dekoracje: wszystkie najważniejsze pomniki – osób, ale także symboli – zostaną udekorowane szalikami i czapkami w barwach narodowych. Przedstawiciele rządu natomiast, w ramach tej samej akcji, będą dekorować szalikami lub szarfami pomniki byłych premierów (także na uchodźctwie) lub miejsca, z którymi byli związani.

W piątek o 10:00 w miejscu urodzenia Konstantina Pätsa w Tahkuranna (w regionie Pärnu) zostanie złożony wieniec. W Pärnu przy ul. Kuninga o godz. 17:00 odsłonięty zostanie pomnik poświęcony Członkom Estońskiego Komitetu Ocalenia, Konstantinowi Pätsowi, Jüriemu Vilmsowi i Konstantinowi Konikowi oraz Hugo Kuusnerowi. Wieczorem o 19:00 odbędzie się koncert i przyjęcie w tym samym mieście w Sali Koncertowej. Tego samego wieczoru w Tallinnie o godz. 20:00 odbędzie się koncert „Disco Tallinn” (w Vaba Lava) oraz o godz. 22:00 festiwal „Made in Estonia” w Kultuurikatel.

Każdego dnia obchodów w tym tygodniu odbywać się będą także wykłady historyczne i inscenizacje oraz dziesiątki innych wydarzeń. Kalendarz wydarzeń można znaleźć na stronie obchodów 100-lecia niepodległości kraju.

Przeczytaj także:  Instrument dla każdego dziecka i inne upominki dla stulatki Estonii

W Polsce

W Warszawie niepodległość Estonii zostanie uczczona w piątek: odbędzie się oficjalne przyjęcie organizowane przez Ambasadę Republiki Estońskiej, a wieczorem w klubie DZiK przy ul. Belwederskiej o godz. 20:45 zagra Tiit Kikas. Estoński multiinstrumentalista na scenie wystąpi sam, ale zagra na skrzypcach, flecie, harfie ustnej i wszystko to połączy z muzyką elektroniczną. Najciekawszą częścią jego występów jest gra na harfie laserowej. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

W niedzielę 25 lutego Estonia zorganizuje Mistrzostwa Świata i Europy w bojerach. Pierwotnie miały się one odbywać w Zatoce Orjaku i zbiegając się z estońskim świętem niepodległości (24 lutego) miały być jedną z wielu okazji do celebrowania rocznicy. Ze względu na złe warunki w zatoce i innych krajowych akwenach, estońskie mistrzostwa zostaną przeniesione na polskie Jezioro Niegocin.

Ze względu na 100-lecie niepodległości kraju, estońscy artyści i estońska twórczość jeszcze wielokrotnie zawita do Polski: w kwietniu odbędą się spektakle teatrów estońskich, w maju przegląd estońskiego kina odbędzie się w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować na łamach Przeglądu Bałtyckiego, w kalendarzu wydarzeń kulturalnych.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!