Wyniki wyborów samorządowych na Litwie

|

W litewskich wyborach samorządowych wygrali socjaldemokraci wyprzedzając liberałów i konserwatystów. W Wilnie konieczna będzie II tura wyborów mera, w której zmierzą się liberał Remigijus Šimašius i urzędujący mer Artūras Zuokas.

Przeczytaj także:  Wilno przyjazne mieszkańcom – rozmowa z merem Remigijusem Šimašiusem

Litewska Centralna Komisja Wyborcza podała wstępne wyniki wyborów samorządowych po przeliczeniu danych ze wszystkich obwodów głosowania. Frekwencja wyniosła 47,2%. W skali kraju największe poparcie uzyskała Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP, 19%), która wyprzedziła Związek Ojczyzny (TS-LKD, 15,7%) i Ruch Liberałów Republiki Litewskiej (LRLS, 15,5%). Społeczne komitety wyborców zebrały łącznie 10,6% głosów.

Mniejszym poparciem cieszyły się: Partia Pracy (DP, 8,4%), wspólny blok Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i Aliansu Rosjan (AWPL i RA, 7,8%), Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŽS, 6,8%), partia „Porządek i Sprawiedliwość” (PTT, 5,6%) i Litewski Związek Wolności-Liberałowie (LLS, 5,1%).

Po raz pierwszy w historii Litwini wybierali merów samorządów w wyborach bezpośrednich. Aby zostać wybranym kandydaci musieli otrzymać ponad połowę głosów. W 19 spośród 60 samorządów wybory merów rozstrzygnięto już w I turze, z czego w ośmiu przypadkach zwyciężyli kandydaci LSDP. W pozostałych samorządach odbędzie się II tura, wyznaczona na 15 marca.

Do II tury dojdzie m. in. w stołecznym Wilnie, gdzie rywalizować będą Remigijus Šimašius (LRLS) i dotychczasowy mer Artūras Zuokas (LLS), którzy w I turze zdobyli, odpowiednio, 34,5% i 18,4% głosów. Trzecie miejsce zajął lider AWPL Waldemar Tomaszewski z wynikiem 17,3% głosów. W wyborach do rady miejskiej Wilna sukces odniósł LRLS, który zdobył 15 mandatów w 50-osobowej radzie.

W Kownie w II turze zmierzą się przedsiębiorca Visvaldas Matijošaitis, reprezentujący komitet społeczny „Zjednoczone Kowno” i urzędujący mer Andrius Kupčinskas (TS-LKD), natomiast w Kłajpedzie o stanowisko mera będą rywalizować Vytautas Grubliauskas (LRLS) i Agnė Bilotaitė (TS-LKD).

AWPL największy sukces odniosła w rejonach solecznickim i wileńskim, gdzie urzędujący merowie zachowają swoje stanowiska. Mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz zdobył 77,5% głosów, a mer rejonu wileńskiego Maria Rekść 60% głosów. AWPL w tych rejonach uzyskała poparcie w wysokości, odpowiednio, 79,2% i 62,8% głosów.

Równocześnie z wyborami samorządowymi odbywały się wybory uzupełniające do Sejmu w jednomandatowym okręgu Żyrmuny w Wilnie. Ponieważ żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości, 15 marca odbędzie się II tura, do której przeszli Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė (TS-LKD) oraz Šarūnas Gustainis (LRLS).

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!