Papież Franciszek odwiedzi kraje bałtyckie

|

Stolica Apostolska ogłosiła daty wizyty papieża Franciszka w krajach bałtyckich. Pielgrzymka do Litwy, Łotwy i Estonii odbędzie się w dniach 22-25 września. Poprzednia podróż Biskupa Rzymu do krajów bałtyckich miała miejsce 25 lat temu, gdy Litwę, Łotwę i Estonię odwiedził Jan Paweł II. 

W piątek 9 marca służby prasowe Stolicy Apostolskiej potwierdziły podawane wcześniej nieoficjalnie informacje o pielgrzymce Franciszka do krajów bałtyckich, zaplanowanej na jesień tego roku. „W odpowiedzi na zaproszenie głów państw i biskupów, Jego Świątobliwość Papież Franciszek odbędzie Wizytę Apostolską do krajów bałtyckich od 22 do 25 września 2018 roku, odwiedzi Wilno i Kowno na Litwie, Rygę i Agłonę na Łotwie oraz Tallinn w Estonii. Program wizyty będzie opublikowany wkrótce” – ogłosił szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej Gregory Burke.

Wizyta Franciszka będzie pierwszą od ćwierćwiecza pielgrzymką Biskupa Rzymu do krajów bałtyckich. Odbędzie się ona w 25. rocznicę podróży Jana Pawła II. Hasłem tegorocznej pielgrzymki na Litwę będzie „Jezus Chrystus – Nasza Nadzieja”, na Łotwę – „Okaż żeś jest Matką”, a do Estonii – „Zbudź się, me serce!”. Z uwagi na fakt, że spośród wszystkich krajów bałtyckich jedynie Litwa jest krajem o ludności w większości katolickiej, oczekuje się, że w pielgrzymce ważne będą akcenty ekumeniczne. Podróż papieża zbiega się również z obchodzonym w tym roku stuleciem odzyskania niepodległości przez Litwę oraz zdobycia niepodległości przez Łotwę i Estonię.

Wstępny program wizyty Franciszka na Litwie podało biuro prasowe Kancelarii Prezydenckiej w Wilnie. Pobyt w stolicy Litwy papież rozpocznie od spotkania z prezydent Dalią Grybauskaitė. W czasie pielgrzymki Franciszek spotka się z wiernymi, młodzieżą, niepełnosprawnymi, ofiarami represji komunistycznych oraz przedstawicielami społeczności żydowskiej ocalonymi z Holokaustu. Papież ma również odwiedzić kaplicę w Ostrej Bramie oraz Muzeum Ofiar Ludobójstwa. Drugi dzień wizyty na Litwie papież spędzi w Kownie.

W oficjalnym komunikacie prezydent Grybauskaitė nazwała wizytę papieża wydarzeniem o znaczeniu historycznym. „Litwa zawsze czuła prawdziwe wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej. Watykan nigdy nie uznał okupacji Litwy. Zawsze wspierał walkę ruchu oporu o niepodległość, rozpowszechniając informacje o prawdziwej sytuacji” – mówi komunikat Kancelarii. Zdaniem prezydent wsparcie i zachęty dawane przez Ojca Świętego są dziś ważne dla społeczeństwa borykającego się z problemami znęcania się, przemocy, wyobcowania, uzależnienia i samobójstw.

24 września na Łotwie Franciszek spotka się z prezydentem kraju Raimondsem Vējonisem i innymi przedstawicielami łotewskich władz. Planuje się również ceremonię złożenia wieńców przed Pomnikiem Wolności w Rydze. Papież weźmie udział w ekumenicznym nabożeństwie, które odbędzie się w ryskiej Katedrze ewangelickiej (Rīgas Doms), po czym uda się do najważniejszego katolickiego sanktuarium na Łotwie – Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Agłonie, gdzie odprawi mszę świętą.

„Wizyta Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w roku 100-lecia Łotwy jest wielkim zaszczytem dla naszego kraju i jego mieszkańców. Ten rok jest punktem odniesienia dla całej pracy wykonanej do tej pory, jak również okazją do położenia solidnego fundamentu dla przyszłych pokoleń – powiedział cytowany przez agencję ELTA prezydent Vējonis. Prezydent Łotwy jest przekonany, że wizyta papieża będzie zachętą do wcielania uniwersalnych ludzkich wartości i do budowy lepszej, bardziej sprawiedliwej i spójnej Łotwy.

Wizyta apostolska do krajów bałtyckich zakończy się 25 września w Tallinnie, skąd papież uda się w podróż powrotną do Watykanu. Estońska społeczność katolicka jest niewielka. Administrator apostolski w Tallinnie biskup Philippe Jourdan w wypowiedzi dla estońskiej telewizji publicznej ERR zaznacza, że papież chce przede wszystkim odwiedzić mały naród, który wiele wycierpiał w przeszłości. Oczekuje się, że w trakcie pielgrzymki może zostać ogłoszona beatyfikacja arcybiskupa Eduarda Profittlicha, administratora apostolskiego w Estonii w latach 1931-1942, który w 1941 roku został deportowany przez władze sowieckie na Wschód, gdzie zmarł.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!