Litewscy autorzy wśród pretendentów do Nagrody „Angelus”

|

Kristina Sabaliauskaitė i Alvydas Šlepikas – to litewscy autorzy, których książki znalazły się wśród finałowej siódemki nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Ubiegają się one również o Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej – pierwszej przewodniczącej jury „Angelusa”.

Na początku września jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” pod przewodnictwem ukraińskiego publicysty Mykoły Riabczuka ogłosiło listę siedmiu książek zakwalifikowanych do finału tegorocznej edycji „Angelusa”. Wśród nominowanych książek znalazły się:

  • Maciej Hen, „Solfatara”, Wydawnictwo W.A.B.
  • Anna Janko, „Mała zagłada”, Wydawnictwo Literackie
  • Uładzimir Niaklajeu, „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez”, przekł. Jakub Biernat, Kolegium Europy Wschodniej
  • Kristina Sabaliauskaitė, „Silva rerum”, przekł. Izabela Korybut-Daszkiewicz, Wydawnictwo Znak
  • Alvydas Šlepikas, „Mam na imię Marytė”, przekł. Paulina Ciucka, Kolegium Europy Wschodniej
  • Cristian Teodorescu, „Medgidia, miasto u kresu”, przekł. Radosława Janowska-Lascar, Wydawnictwo Amaltea
  • Varujan Vosganian, „Księga szeptów”, przekł. Joanna Kornaś-Warwas, Książkowe Klimaty

Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali, która odbędzie się 15 października w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Nagrodę stanowią: czek na kwotę 150 tys. zł oraz statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano. Na ceremonii zostanie również ogłoszone nazwisko najlepszego tłumacza.

Przeczytaj także:  „Mam na imię Marytė”, Alvydas Šlepikas – recenzja
Przeczytaj także:  Silva rerum, Kristina Sabaliauskaitė - recenzja
Przeczytaj także:  „Silva rerum” – rozmowa z autorką Kristiną Sabaliauskaitė

Siódemka finalistów ubiega się również o Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Zwycięzca w tej kategorii zostanie wybrany w głosowaniu za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Nagrody (od 15 września dostępny jest moduł umożliwiający głosowanie). Głosowanie potrwa do 12 października.

Natalia Gorbaniewska była pierwszą przewodniczącą jury „Angelusa” od 2006 roku. Zmarła w 2013 roku. Gorbaniewska była rosyjską poetką, dziennikarką i dysydentką. 25 sierpnia 1968 roku wraz z siedmioma innymi osobami wzięła udział w demonstracji przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Po tym wydarzeniu została poddana represjom, m.in. przymusowemu leczeniu psychiatrycznemu. W 1975 roku wyemigrowała do Francji. W 2005 roku otrzymała polskie obywatelstwo. Była laureatką Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2005), została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2013).

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus”, ufundowana przez miasto Wrocław, jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim (polską lub przetłumaczoną na polski) i przeznaczona dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Po raz pierwszy Nagroda „Angelus” została wręczona w 2006 roku, jej laureatem był Jurij Andruchowycz. W kolejnych latach Nagrodę „Angelus” odbierali: Martin Pollack, Péter Esterházy, Josef Škvorecký, György Spiró, Swiatłana Aleksijewicz, Miljenko Jergović, Oksana Zabużko, Pavol Rankov i Serhij Żadan.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!