Inga Žolude w Polsce. Trzy spotkania z łotewską pisarką

|

Od 7 do 10 października 2018 roku w Polsce gościć będzie łotewska pisarka i tłumaczka Inga Žolude, laureatka Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Jej książka Ukojenie dla drzewa Adama w przekładzie Daniela Łubińskiego ukazała się w tym roku w języku polskim nakładem wrocławskiego Wydawnictwa KEW. Partnerem wydarzenia jest Przegląd Bałtycki.

Inga Žolude urodziła się w 1984 roku w Rydze. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Łotwy w Rydze. Jest prozaiczką, eseistką i krytyczką literacką, mieszka na Łotwie. Jest autorką trzech powieści: Silta zeme (Ciepła ziemia, 2008), Sarkanie bērni (Czerwone dzieci, 2012), Santa Biblia (2013) oraz dwóch zbiorów opowiadań: Ukojenie dla drzewa Adama i Opowiadania. Obecnie pracuje nad drugą częścią debiutanckiej powieści.

Žolude pisze teksty krytyczne, eseje i felietony dla największej łotewskiej gazety „Diena”. Jest stypendystką Fundacji Fulbrighta, prowadzi warsztaty twórczego pisania między innymi na Uniwersytecie Łotwy w Rydze. Była wielokrotnie nominowana do najważniejszych krajowych nagród, a w 2011 roku otrzymała Literacką Nagrodę Unii Europejskiej za Ukojenie dla drzewa Adama. Jej prozę tłumaczono m.in. na francuski, niemiecki, szwedzki, węgierski, polski, litewski, słoweński i czeski.

Inga Žolude w trzynastu składających się na Ukojenie dla drzewa Adama opowiadaniach zamyka lęki, niepokoje i wątpliwości związane z poszukiwaniem swojego miejsca na ziemi, swojej tożsamości, a tym samym odzwierciedla w pewien sposób nastroje łotewskiego społeczeństwa ostatnich lat.

Autorka spotka się z polskimi czytelnikami we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Spotkanie we Wrocławiu odbędzie się w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, w niedzielę, 7 października o godz. 15:30 w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) i poprowadzi je Magdalena Piekarska. Dwa dni później, 9 października o godz. 19:00 autorka weźmie udział w spotkaniu w klubokawiarni Pies Andaluzyjski w Poznaniu (ul. Nowowiejskiego 17). Na zakończenie podróży po Polsce Inga Žolude gościć będzie w Warszawie. W środę, 10 października o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie w kawiarni Moda na Czytanie (ul. Bracka 25).

Partnerami wydarzenia są: Czas Literatury, New Eastern Europe, Nowa Europa Wschodnia oraz Przegląd Bałtycki.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!