Nowe litewskie i estońskie książki w Polsce

-

W kwietniu i maju w księgarniach pojawią się aż cztery książki litewskich i estońskich autorów lub poświęcone obszarowi nadbałtyckiemu.

Przeczytaj także:  Gdy zniknęły gołębie, Sofi Oksanen

Przeczytaj także:  „Władza, wyobraźnia i pamięć. Szkice o polityce i literaturze”, Leonidas Donskis

W kwietniu ukazały się wspomnienia Szwedki Sigrid Rausing „Wszystko jest cudowne” (Wyd. Noir Sur Blanc), która na początku lat 90. XX w. prowadziła na półwyspie Noarootsi w Estonii badania etnograficzne. Od kilku dni w księgarniach dostępna jest druga po „Oczyszczeniu” książka estońsko-fińskiej autorki Sofi Oksanen. Podobnie jak pierwsza powieść, także druga – „Gdy zniknęły gołębie” (Wyd. Czarne) – dotyczy historii Estonii.

W tym miesiącu swoje premiery będą miały książki litewskich autorów – „Władza, wyobraźnia i pamięć: szkice o polityce i literaturze” Leonidasa Donskisa oraz „Oda na pękniętą wazę i inne wiersze” Kornelijusa Platelisa. Oba tytuły ukażą się nakładem Wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej.

W czerwcu na łamach Nowej Europy Wschodniej ukaże się nasza recenzja książki Sigrid Rausing. Jeszcze w tym miesiącu na naszych stronach ukażą się recenzje książek Sofi Oksanen i Leonidasa Donskisa.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego i prezes Fundacji Bałtyckiej. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

4 KOMENTARZE

  1. Szanowni Państwo – Sofi Oksanen urodziła się w Finlandii i po fińsku pisze – choć rzeczywiście: głównie o Estonii. Co prawda wzmiankowana przez Państwo książka miała premierę (przed trzema laty) w – Tallinnie, ale nie zmienia to faktu, że Oksanen jest pisarką fińską i jej powieść należy uznać za powieść fińską.

  2. wspomnienia Sigrid Rausing noszą tytuł “Wszystko jest cudowne”, a nie jak błędnie podano w artykule “Wszystko co najważniejsze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj