E-rezydenci mogą teraz założyć konto online

|

Estońska rządowy program e-Rezydencji działa od 2014 roku. Od maja tego roku e-rezydenci mogą założyć konto online, dzięki współpracy z fińskim bankiem Holvi. Wcześniej założenie konta wymagało fizycznej wizyty w jednym z tradycyjnych banków w Estonii.

Kiedy ponad dwa lata temu Estonia startowała ze swoim programem e-Rezydencji proces otwarcia związanego z nim biznesu wymagał kilku wizyt w tym kraju. Dzięki stopniowej zmianie procedur i wdrażaniu kolejnych ułatwień do niedawna pozostawała już tylko konieczność wizyty w celu założenia konta bankowego. Od 24 maja obywatele krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa UE oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) będąc e-rezydentami, dzięki włączeniu się fińskiego banku internetowego Holvi, mogą zakładać i prowadzić bez ograniczeń firmę bez konieczności fizycznej wizyty w Estonii. Według informacji dostępnych na stronie banku, z oferty wkrótce będą mogli skorzystać także obywatele innych państw (z wyjątkiem podatników amerykańskich objętych FACTA).

Przeczytaj także:  Czym jest e-rezydencja? Rozmowa z Kasparem Korjusem

Więcej o programie e-Rezydencji, o możliwościach jakie stwarza oraz możliwościach jakie daje gospodarka estońska – jedna z najwyżej sklasyfikowanych w rankingu wolności gospodarczej na świecie – będzie można dowiedzieć się w najbliższy czwartek, 8 czerwca w siedzibie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Warszawie na Forum Gospodarczym poświęconym eksportowym i inwestycyjnym możliwościom rynku Estonii. W ramach forum przewidziano serię dedykowanych wystąpień praktyków biznesu oraz przedstawicieli władz estońskich, sesję Q&A oraz indywidualne konsultacje. Przewidziano również czas na dyskusje kuluarowe i budowę przydatnej bazy kontaktów. Spotkanie jest bezpłatne, więcej informacji na stronie wydarzenia.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!