Od października z bezpłatną wizą elektroniczną do Petersburga

|

W ostatni czwartek premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podpisał, a w piątek opublikowano listę 53 państw, których obywatele od 1 października mogą odwiedzać Petersburg i obwód leningradzki na podstawie bezpłatnej wizy elektronicznej.

Od 1 października wjazd do Petersburga i obwodu leningradzkiego będzie możliwy na podstawie bezpłatnej wizy elektronicznej. Dekret o uproszczonej procedurze wizowej został podpisany przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina już w lipcu, ale nie określono wówczas obywatele których państw będą mogli z niej skorzystać.

W piątek została ogłoszona lista 53 państw, obejmująca m.in. Polskę i kraje bałtyckie, których obywatele będą mogli ubiegać się o wizę elektroniczną i odwiedzać Petersburg i obwód leningradzki na jej podstawie. Lista jest identyczna, jak ta ogłoszona pod koniec czerwca w przypadku tej samej uproszczonej procedury stosowanej w stosunku do obwodu kaliningradzkiego od 1 lipca br. Lista obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. Podobna procedura obowiązuje także na rosyjskim dalekim wschodzie.

Przeczytaj także:  Rosja wprowadza bezpłatne wizy turystyczne do obwodu kaliningradzkiego

Osoba planująca wizytę we wskazanych regionach musi złożyć wniosek o wizę na stronie rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych co najmniej cztery dni przed planowaną podróżą. Wiza jest ważna 30 dni kalendarzowych, ale można z nią przebywać na danym obszarze do 8 dni.

Lista państw objętych uproszczoną procedurą wizową dostępna jest na stronie rosyjskiego rządu.

O wizę elektroniczną można aplikować na stronie rosyjskiego MSZ.

Psków także chce ułatwień dla turystów

W kwietniu br. gubernator obwodu pskowskiego Michaił Wedernikow przedstawił rosyjskiemu rządowi propozycję, by wprowadzić uproszczenia wizowe dla turystów (z Estonii i Łotwy) odwiedzających obwód pskowski. Według propozycji pskowskiej administracji także ten obwód powinien zostać objęty procedurą wizy elektronicznej, jak też turyści powinni być zwolnieni z wiz na trzy dni. Obecnie wiza turystyczna kosztuje 80 euro.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!