PISA 2015: Estońska edukacja najlepsza w Europie

|

Estonia zajęła 3. miejsce na świecie i 1. w Europie w badaniu PISA 2015, wyprzedzona jedynie przez Singapur i Japonię. Dalsze miejsca zajęły pozostałe kraje regionu Morza Bałtyckiego – Finlandia (5), Niemcy (16), Dania (21), Polska (22), Norwegia (24), Szwecja (28), Łotwa (31), Rosja (32), Litwa (36), Islandia (39).

Przeczytaj także:  Nauka przez całe życie. Rozmowa z Liią Hänni o systemie edukacji w Estonii
Wyniki PISA 2015. Źródło: OECD
Wyniki PISA 2015. Źródło: OECD

Badanie PISA (Programme for International Student Assessment) co roku sprawdza umiejętności 15-latków w zakresie nauk przyrodniczych (biologia, geografia, fizyka, chemia) oraz matematyki i czytania ze zrozumieniem. Największą wagę w badaniu mają nauki przyrodnicze. Badanie przeprowadzane jest od 2000 roku co 3 lata. Badanie zostało stworzone przez OECD. Ostatnie badanie objęło 540 tys. 15-latków z 72 krajów i gospodarek.

Według wyników estońscy 15-latkowie są najlepsi w Europie i trzeci na świecie we wskazanych dziedzinach edukacji. Grupa estońskich uczniów z ponadprzeciętnymi wynikami osiągnęła 13,5%, a więc była proporcjonalnie największa i dużo powyżej średniej (8%). W tym samym czasie grupa uczniów z najsłabszymi wynikami była najmniejsza. Estońscy 15-latkowie osiągnęli nieco słabsze wyniki w matematyce, gdzie w badaniu zostali sklasyfikowani na drugim miejscu w Europie i dziewiątym na świecie. W przypadku czytania ze zrozumieniem zajęli trzecie miejsce w Europie i dziewiąte na świecie.

Wyniki estońskich uczniów poprawiają się co roku a tegoroczny ranking, gdzie Estonia wyprzedziła nawet stawianą za wzór Finlandię, to ogromne osiągnięcie tamtejszego systemu edukacji. Minister edukacji Mailis Reps, komentując wyniki badania PISA, powiedziała, że „Rozwijamy nasz system edukacji bazując na właściwych zasadach, a efekt tych zmian będzie także widoczny za 10-15 lat”.

Wkrótce na łamach Przeglądu Bałtyckiego przybliżmy estoński system edukacji.

 

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!