E-rezydencja – już można aplikować online

|

Uruchomiony został serwis pozwalający aplikować o estońską e-rezydencję online. Dzięki temu jeszcze szybciej można uzyskać możliwość założenia firmy w Estonii.

O estońską rezydencję można aplikować na stronie apply.e-estonia.com, gdzie należy wypełnić formularz, uregulować opłatę aplikacyjną oraz wskazać miejsce odbioru dokumentu. Dzięki temu ułatwieniu potrzebna będzie tylko jedna wizyta w Estonii (na komendach policji) albo wizyta w najbliższej ambasadzie lub konsulacie estońskim. Czas całego procesu – od złożenia wniosku do uzyskania karty – zamyka się w czterech tygodniach. Koszt aplikacji to 50 lub 80 euro – w zależności od miejsca odbioru dokumentu.

Przeczytaj także:  Czym jest e-rezydencja? Rozmowa z Kasparem Korjusem

E-rezydencja jest pierwszym na świecie tego typu projektem. Poprzez program estoński rząd daje obcokrajowcom możliwość założenia firmy, konta bankowego czy korzystania z szeregu innych usług elektronicznych, z których od lat korzystają Estończycy. Jak podkreślają twórcy programu, e-rezydencja rozwijana jest jak start-up, co znaczy, że jej funkcjonalność w dużej mierze podąża za potrzebami jej użytkowników, regularnie rozszerzana jest jej funkcjonalność (dołączane są kolejne e-usługi) oraz rozwiązywane są problemy ujawniające się w trakcie użytkowania.

Do tej pory e-rezydencję uzyskało ponad 1500 osób z ponad 70 krajów.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!