Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 – finał już w sobotę!

|

Dla jednych obietnica przyzwoitej rozrywki, dla innych – synonim kiczu. Jak by nie było, trudno odmówić Konkursowi Piosenki Eurowizji historycznego i kulturowego znaczenia. Konkurs organizowany przez Europejską Unię Nadawców (czyli Eurowizję właśnie) swoją premierę miał w 1956 roku. Od tego czasu odbywa się rokrocznie w maju. W najbliższą sobotę czeka nas już 64. finał Konkursu Piosenki Eurowizji, tym razem odbywający się w Tel Awiwie. Które kraje nadbałtyckie powalczą o zwycięstwo?

Jedynym krajem regionu bałtyckiego, który przeszedł pozytywnie eliminację we wtorkowym pierwszym półfinale, była Estonia. Reprezentował ją szwedzki piosenkarz i gitarzysta Victor Crone z piosenką „Storm”. Estonia, podobnie jak Polska, Litwa czy Rosja, uczestniczy w Konkursie od 1994 roku. Krajom bałtyckim powodziło się na Eurowizji całkiem nieźle: Estonia zwyciężyła w Konkursie w 2001 roku piosenką „Everybody” we wspólnym wykonaniu Tandela Padara, zespołu 2XL oraz arubańskiego piosenkarza Dave’a Bentona, a co za tym idzie, została organizatorem koncertu w 2002 roku. W Tallinnie natomiast zwyciężyła Łotwa z piosenką „I Wanna” w wykonaniu Mariji Naumovej, czyli Marie N. Łotwa dołączyła do Konkursu najpóźniej ze wszystkich państw bałtyckich, bo dopiero w 2000 roku. Miała jednak mocne wejście: na swoim debiutanckim koncercie w Sztokholmie zajęła miejsce trzecie, dzięki piosence „My star” zespołu Brainstorm, który szybko zaczął zdobywać międzynarodową popularność. Wokalista Brainstorm Renārs Kaupers oraz Marija Naumova poprowadzili koncert 48. Konkursu Eurowizji, który odbył się w 2003 roku na stadionie Skonto w Rydze.

Victor Crone z piosenką „Storm”, tegoroczny reprezentant Estonii

W tym roku Łotwie, podobnie jak i Litwie, nie udało się dotrzeć do finału. W czwartkowym półfinale dobrze wypadły natomiast Szwecja i Dania. Szwecja może pochwalić się chyba największym eurowizyjnym sukcesem wśród państw nadbałtyckich: kraj był gospodarzem Konkursu aż sześć razy. A do najsłynniejszych koncertów przeszedł bez wątpienia ten z 1974 roku w Wielkiej Brytanii, na którym głośne zwycięstwo odniósł szwedzki zespół ABBA z piosenką „Waterloo”. Wygrana pomogła zdobyć zespołowi światową sławę, a „Waterloo” od razu stało się hitem. W tym roku Szwecję piosenką „Too Late For Love” reprezentuje John Lundvik, piosenkarz ale i lekkoatleta, który zdobył brązowy medal na mistrzostwach Szwecji w sztafecie w 2005 roku.

Szwecję reprezentuje John Lundvik z piosenką „Too Late For Love”

Dania z kolei może pochwalić się aż trzykrotną wygraną w Konkursie Piosenki Eurowizji, w tym niedawnego z roku 2013, gdy pierwsze miejsce wywalczyła piosenka „Only Teardrops” w wykonaniu Emmelie de Forest. W Danii odbył się również jubileuszowy koncert z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji w 2005 roku. Można powiedzieć, że swój aktywny udział zaakcentowała w nim również Łotwa – jednym z prowadzących został Renārs Kaupers. Wybrano wówczas największy przebój w historii Konkursu. Kto zgadnie: jaka piosenka wygrała? Oczywiście „Waterloo” zespołu ABBA. W tym roku Danię reprezentowała Leonora Colmor Jepsen, wykonując piosenkę „Love Is Forever”. Wokalistka, podobnie jak John Lundvik, zajmuje się nie tylko śpiewem, ale i sportem: jest łyżwiarką figurową i trenerką.

Leonora, reprezentantka Danii: „Love Is Forever”

Warto wspomnieć, że do sobotniego finału zakwalifikowała się również Norwegia z utworem „Spirit In The Sky” zespołu KEiiNO, który w swojej muzyce łączy pop, elektronikę i ludowy śpiew Lapończyków – joik. Nie zobaczymy za to reprezentanta Finlandii, ale i ten kraj miał w swoje pięć minut w historii Eurowizji. Finlandia cieszyła się wygraną w 2006 roku, kiedy to najwięcej punktów zdobył utwór „Hard Rock Hallelujah” heavy metalowej grupy Lordi. Styl piosenki bez wątpienia wyróżnił się na tle pozostałych, w przeważającej części popowych, utworów. Piosenka zdobyła także Nagrodę Dziennikarzy. Rok później 52. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w Helsinkach, jednak żaden fiński wykonawca nie powtórzył już sukcesu swoich poprzedników.

KEiiNO „Spirit In The Sky”, wykonawcy z Norwegii

Należy dodać, że w tegorocznym finale znajdzie się również reprezentant Niemiec. Niemcy, jako jeden z krajów, których wkład finansowy w imprezę jest największy, przechodzą do finału automatycznie. W tym roku reprezentować je będzie zespół S!sters z piosenką – nomen omen – „Sister”.

Reprezentantki Niemiec: S!sters „Sister”

Czy finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 odbędzie się nad Bałtykiem? Przekonamy się już w sobotę. Finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w sobotę 18 maja o godzinie 21:00. Oglądać na żywo można m.in. poprzez oficjalną stronę eurovision.tv. W Konkursie można oddać głos za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji.

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!