Filmy i wydarzenia związane z krajami nadbałtyckimi na 18. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity

|

W dniach 3–12 września 2021 odbędzie się 18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Tegoroczne hasło przewodnie największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce to słowa inspirowane mową Grety Thunberg: „Świat się budzi”. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej: w kinach oraz w Internecie.

W dniach 3–12 września seanse wyświetlane będą w siedmiu miastach: Warszawie (Kino Atlantic, Kino Elektronik, Kino Luna, Kino Muranów oraz Kinoteka), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe), Katowicach (Kino Kosmos, Kino Rialto, Kino Światowid), Poznaniu (Kino Muza), Bydgoszczy (Kino studyjne Orzeł w MCK, Kino Pomorzanin) i Lublinie (Kino CSK). W dniach 16 września – 3 października 2021 festiwal będzie dostępny w formie online (www.vod.mdag.pl).

Oprócz seansów odbędą się spotkania z twórczyniami i twórcami, debaty, warsztaty a nawet symultana szachowa. Bilety do kupienia od 19 sierpnia w kasach oraz online na stronach poszczególnych kin, a także stronie festiwalu: www.mdag.pl. W kinach respektowane są zasady reżimu sanitarnego (noszenie maseczki jest obowiązkowe przez cały czas trwania seansu). Filmy zagraniczne wyświetlane są z polskimi i równocześnie (w przeważającej części) z angielskimi napisami.

Wśród ponad 140 filmów, które w tym roku zostaną zaprezentowane w czasie festiwalu, znalazło się wiele produkcji reżyserek i reżyserów ze Skandynawii, a nawet koprodukcje łotewskie. Prezentujemy wybrane filmy, spotkania i wydarzenia związane tematycznie bądź osobowo z krajami nadbałtyckimi. Filmy wyświetlane będą kilkukrotnie w różnych godzinach i lokalizacjach. Szczegółowe informacje, ceny biletów i pełny program na stronie www.mdag.pl.

Jestem Greta
(I am Greta)
Szwecja 2020
reż. Nathan Grossman

Film otwarcia festiwalu. Dokument ukazujący historię nastoletniej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg. Reżyser towarzyszy jej od początku: dokumentuje pierwszy strajk szkolny, podróże (m.in. wizytę w Katowicach), a w końcu Szczyt Klimatyczny ONZ w Nowym Jorku. Gala otwarcia festiwalu z pokazem filmu – 2 września o 20:00 w kinie Multikino Złote Tarasy w Warszawie.

Pokazom towarzyszyć będzie kilka spotkań. W Warszawie w Kinotece odbędzie się debata „Czy nastoletnia Greta Thunberg obudzi świat?” pod skrzydłami WWF Polska i Magazynu Pismo (4 września, 18:00, Kinoteka), a w Kinie Luna –  debata „Greta Thunberg i aktywizm na rzecz neuroróżnorodności” zorganizowana wraz z Fundacją A/typowi (11 września, 13:00, Kino Luna). W Gdyni seansowi towarzyszyć będzie dyskusja „Kiedy świat się obudzi?” zorganizowana w partnerstwie z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym i Samorządem Województwa Pomorskiego (5 września, 17:30, Gdyńskie Centrum Filmowe), a w Poznaniu – spotkanie „Kiedy poczucie niemocy zamienia się w działanie. Debata o współczesnym aktywizmie młodych ludzi” w partnerstwie z Kampanią Przeciw Homofobii i Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym (3 września, 20:00, Kino Muza), a także rozmowa „Fenomen Grety Thunberg jako głosu młodego pokolenia” z udziałem Oli Polerowicz, aktywistki Obozu dla Klimatu i Zielonej Fali (10 września, 15:30, Kino Muza).

Aalto – z miłości do architektury
(Aalto)
Finlandia 2020
reż. Virpi Suutari

Fiński architekt i projektant Alvar Aalto (1898–1976) to jeden z najsłynniejszych reprezentantów skandynawskiego modernizmu, autor projektów budynków (takich jak gmach Finlandia Talo w Helsinkach), ale też mebli i przedmiotów (m.in. słynnego wazonu Savoy). Był mężem Aino Mariso-Aalto, również architektki i projektantki. Film przedstawia historię życia pary twórców, zarówno od strony zawodowej jak i prywatnej. Pokazowi w Gdyni towarzyszyć będzie spotkanie z Cyklu Miastoprojekcje z projektantką Martą Urbańską i architektką Moniką Zawadzką (5 września, 14:45,  Gdyńskie Centrum Filmowe), a we Wrocławiu – rozmowa z historykiem architektury dr. inż. arch. Ryszardem Nakoniecznym (9 września, 20:00, Kino Światowid). W Poznaniu natomiast odbędzie się spacer pod tytułem „Ile procent Alvara?” szlakiem modernistycznych budynków w poszukiwaniu inspiracji stylem fińskiego architekta. Poprowadzi go krytyk architektury Jakub Głaz (5 września, 14:00, spod Kina Muza).

Kret w Korei
(The Mole)
Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Szwecja 2020
reż. Mads Brügger

Dokument kręcony potajemnie w Korei Północnej. Urlich Larsen, były szef kuchni, we współpracy z duńskim dziennikarzem Madsem Brüggerem, przez 10 lat dokumentował życie w Korei Północnej, przesiąknąwszy do organizacji wspierającej reżim Kim Dzong Una. 10 września w Warszawie odbędzie się spotkanie z reżyserem pod tytułem „Największa prowokacja w historii kina” (10 września, 20:00, Kino Luna).

Przeżyć
(Flee)
Dania, Francja, Szwecja 2021
reż. Jonas Poher Rasmussen

Animowany film dokumentalny, porównywany do słynnego „Walca z Baszirem”. Historia dorastającego Amina, który wraz z rodziną opuszcza ogarnięty wojną Afganistan i uczy się żyć na nowo w Europie. Film zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym na festiwalu Sundance. W Warszawie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Jonasem Poherem Rasmussenem, pod tytułem „W poszukiwaniu nowego domu” (10 września, 20:30, Kinoteka).

Z dzikiego morza
(From the Wild Sea)
Dania 2021
reż. Robin Petré

Esej dokumentalny podejmujący temat zagrożenia życia zwierząt morskich i koegzystencji człowieka z naturą. W poetycki sposób przedstawia wizję przeszłości oczami zwierząt i ludzi. Pokazowi w Gdyni będzie towarzyszyć spotkanie „Jak ratujemy bałtyckie foki szare?” z dr Iwoną Pawliczką vel Pawlik, szefową Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, współtwórczynią fokarium i ośrodka rehabilitacji fok Stacji Morskiej (9 września, 18:00, Gdyńskie Centrum Filmowe).

Grobaczow. Raj
(Gorbachev. Heaven)
Łotwa, Czechy 2020
reż. Witalij Manski

Film dokumentuje rozmowy z dawnym liderem Związku Radzieckiego. 89-letni Michaił Gorbaczow w swojej posiadłości na przedmieściach Moskwy snuje wspomnienia o minionych czasach i własnym życiu. Witalij Manski to rosyjski reżyser od 2014 mieszkający w Rydze, jeden z  inicjatorów międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych ArtDocFest, odbywającego się początkowo w Petersburgu, a obecnie w Rydze (ArtDocFest/Riga).

Najpiękniejszy chłopiec na świecie
(The Most Beautiful Boy in the World)
Szwecja 2021
reż. Kristina Lindstroem, Kristian Petri

Historia Björna Andrésena, który jako  piętnastolatek został wybrany przez Luchina Viscontiego do roli Tadzia w ekranizacji noweli Tomasza Manna „Śmierć w Wenecji”. Dokument w duchu #metoo przedstawia historię powstania słynnego filmu i porusza problem władzy w przemyśle filmowym.

Książę snów
(Prince of Dreams)
Szwecja, Dania 2021
reż. Jessica Nettelbladt

Bohater filmu, Eryk, wyrusza w pieszą pielgrzymkę ze Szwecji do Hiszpanii. Podróż pomaga mu przemyśleć życiowe sprawy: problemy osobiste i traumę z dzieciństwa, gdy zmagał się z dysforią płciową. Wędrówka na krańce Europy staje się drogą ku odnalezieniu siebie.

Podróż do Zielonej Utopii
(Journey to Utopia)
Dania, Szwecja, Norwegia 2020
reż. Erlend E. Mo

Norweski reżyser Erlend E. Mo dokumentuje życie w gospodarstwie permakulturowym, do którego przeprowadza się wraz z rodziną. Film podejmuje problemy związane z kryzysem klimatycznym i próbom walki z nim. O permakulturze – oddolnym ruchu dążącym do przeciwdziałania katastrofie ekologicznej opowie we Wrocławiu Bruno Zachariasiewicz, prezes Fundacji Plastformers, w prelekcji „W stronę permakultury” (6 września, 18:00, Dolnośląskie Centrum Filmowe).

 

Pełny program i szczegółowe informacje na stronie festiwalu: www.mdag.pl.

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!